Dekorujeme materiálem

Autor: -

Současný soukromý i veřejný interiér si žádají originální řešení. Možností, jak jej vytvořit, je několik. Jednou z nich je zajímavý materiál Moduloform. Znáte ho?

Jedná se v podstatě o plné a průhledné panely vyrobené z desek MDF (středně tvrdé dřevovláknité desky), které jsou frézovány do plochy. Vzniká tak povrch s plastickým 3D efektem a v případě průhledných typů navíc doplněný rozličnými otvory. Jejich povrchová úprava je řešena pomocí lesklých či matných fólií v uni barvě, různých dekorech dřeva či metalízy. Panely lze také upravit lakováním (stříkáním) ve všech odstínech (RAL, NCS). Tloušťka desek se pohybuje od 10 do 22 mm. PLNÉ PANELY (PD) Plné panely se nejčastěji používají jako nábytková dvířka. Zajímavě vypadají na kuchyňských linkách nebo na posuvných dveřích šatních skříní. Lze je však využít i do jiných prostor. Dobře se uplatní na jednotlivých solitérech nebo na interiérových dveřích. Další možností je obložení stěn, pultů a dalších interiérových prvků. Panely nacházejí velké uplatnění ve veřejném interiéru, kde jednoduchou formou oživí velké jednolité plochy. Lze je vyrobit v různých rozměrech, a přizpůsobit tak jakémukoli typu nábytku, což je jejich velkou předností. Plastický motiv může být aplikován na celé ploše nebo pouze v pásu či na tzv. razítku. Otevírají se tak široké možnosti použití panelů a jejich nekonečných kombinací. PRŮHLEDNÉ PANELY (PDA)

Průhledné panely přinášejí nové možnosti využití desky MDF v interiéru. Tyto modulové prvky o rozměru 60 × 60 cm lze instalovat jako paravány a dělicí stěny velkých místností, kde prostor příjemně oddělí, ale zároveň zachovají vzdušnost. Vhodné jsou i do kanceláří typu open offi ce, kde poslouží jako zajímavý dělicí prvek. Dalším vhodným využitím je zakrytí nevzhledných radiátorů, klimatizací a vzduchotechniky. Použít je lze samozřejmě i jako nábytková dvířka, posuvné stěny či okenní žaluzie. Když tento prvek podsvítíme, vzniká netradiční nástěnná dekorace.

Novinkou je řada dekoračních panelů XL a XLA, které doplňují nábytkářskou řadu PD a PDA. Ty mohou být i pevně spojeny se stavbou. Vyznačují se větším dekorem frézování a vyniknou hlavně www. proform.eu objednavky@proform.eu ve větších prostorech. Výška je možná do 2,4 a šířka do 1,2 m. Vzhledem k možnosti otočení frézovaného ornamentu o 90, 180 a 270 ° je vlastně jedno, co je výška a co šířka. Základním materiálem je stejně jako u PD a PDA deska MDF včetně možnosti MDF nehořlavé. Tak bude možné v budoucnu aplikovat panely i do komerčních prostor. Tloušťka materiálu začíná na 19 mm a je možná i v rozpětí 25 až 30 mm. Tím pádem lze materiál využít jako konstrukční, což doposud kvůli omezené tloušťce 10 a 12 mm možné nebylo. Plné panely XL jsou dodávány dokončené PVC fólií nebo matným strukturálním lakem. U průhledných panelů je možné jen lakované provedení. Ve fázi finálních zkoušek je také varianta pro nábytkářskou branži zcela nového, oboustranného vodovzdorného laku, což by umožnilo použití panelů i ve vlhkých prostorách koupelen. Panely XL jsou však stále ve vývoji, ale brzy nabídnou po detailním prozkoušení i další možnosti.
Máme se na co těšit.

www.proform.euzpět na seznam