Kamenná dýha

Autor: Démos

Dřevo, korek a kámen — kombinace přírodních materiálů, kterou v interiéru nic nezkazíte, právě naopak, zvýšíte kvalitu bydlení. Zatímco dřevo a korek jsou teplé a měkké materiály, kámen je jejich pravý opak. Přesto má jeho za komponování v interiéru význam. Vyvažuje ho a přináší kus autentické přírody. Jednou z možností pro vytvoření vkusného dekorativního prvku v interiéru je kamenná dýha.
Žádná imitace
Kamenná dýha je tenká, 2mm vrstva odštípnutá z velkého bloku břidlice nebo minerálního pískovce. Zpevňuje se polyesterovou pryskyřicí a spolu s podkladovou vrstvou vytváří obkladový materiál, který je lehký a pružný. Právě malá hmotnost (1,2 až 1,5 kg/m2) je výhodou kamenné dýhy oproti kamennému obkladu. Můžete jí obložit různé povrchy bez obavy o to, zda podkladová plocha hmotnost unese. Výhodou je i malá tloušťka
materiálu — přibližně 2 mm, a široké možnosti aplikace prakticky na všechny povrchy. Pomocí síťoviny nebo pryskyřice aplikované na zadnístraně je zajištěna soudržnost a současně enormní pružnost tohoto materiálu.
Kámen decentně a vkusně
Kamennou dýhu je možné využít zejména v interiéru a vytvořit s její pomocí zajímavé dekorace například stěn, stropů či pultů. Jestliže zvolíme vhodné lepidlo, můžeme ji použít i na dřevo, beton, sádrokarton, sklo, kov nebo plast. Výborný nápad je obložit stěnu, na kterou svítí slunce a dokáže ji vyhřát. Taková stěna například v obýváku přinese do prostoru nejen příjemný pocit, kus přírody, ale i velmi vkusný a decentní prvek. Místo, které není vhodné pro aplikování kamenné dýhy, je krb. Zatímco kámen zůstane nepoškozen i při vysokých teplotách, podkladová vrstva na to není přizpůsobená a odolává teplotám do 60°C.
Dokonalý jako příroda sama
Kámen má základní vlastnosti, kterými dokáže obohacovat prostor, ve kterém se použije. Jeho strukturovaný 3D povrch zlepšuje akustikua vytváří příjemný vizuální zážitek a stejně tak příjemný pocit z doteku skutečné přírody. Každý plát kamenné dýhy je unikát. Odráží se to různorodým povrchem ve struktuře a také barvě. Tím, že je kamenná dýha štípaná z různých druhů přírodních kamenů, je její barevné provedení v nejrůznějších barvácha tónech. Od bílé přes pískovou až po hnědou a černou. Kamenná dýha má i tu výhodu, že přírodní kámen působí jako UV inhibitor. Znamená to, že velmi dobře odolává slunečnímu záření.
Daň za přírodní materiál
Jelikož je kamenná dýha z přírodního materiálu, má i své nedostatky. Při neúměrném zatížení nebo přehýbání může dojít k odchlípnutí z dýhy. Tím, že každý kus je originál, mohou mít jednotlivé části různé odstíny a navzájem se lišit. Nejde o kvalitativní problém, ale o přirozenou vlastnost kamene. Obklad z kamenné dýhy je proto na rozdíl od umělého obkladu autentický.
Práce s kamennou dýhou
Práce s kamennou dýhou je stejná jako s dřevěnou. Může se lepit na různé plošné materiály jako například MDF desky či překližky a jiné. Nosič by měl mít hladký, rovný a čistý povrch. Při výběru lepidla postupujeme
stejně jako při lepení dřevěné dýhy. Jednou z možností je samolepicí kamenná dýha, kterou jen přiložíte na podkladový materiál a obklad je hotový. Může se také lisovat v lisu za studena nebo při teplotě do 60°C. Takto připravenými deskami s kamennou dýhou lze obkládat stěny, stropy, pulty a podobně.

Provedení zadní strany dýh
- Surové — nános PES pryskyřice na zadní stranělepení výhradně PUR nebo speciálními (kontaktními nebo dvousložkovými) lepidly vhodnými na stěny, stropy, podsvícené objekty, vhodné do vlhkého prostředí. Pro vnitřní i venkovní použití.
- Speciální flís — netkaná textilie na zadní straně, je možné použít všechny dostupné PVAC lepidla pro nalisování na nosiče jako MDF, HDF, překližka, DTD pro výrobu nábytku, dveří apod. — použití v interiéru.
- Peel & stick — oboustranně lepicí fólie na zadní straně, lehké přímé lepení na všechny čisté, hladké, bezprašné podklady. Pro dekorativní účely všeho druhu, ideálně na stěny, stropy, pro kutilské účely apod. Při lepení KD opatřené touto fólií je nutné dbát na přesné formátování.

www.demos-trade.comzpět na seznam