Patina rustikální design na moderním základě

Autor: Trachea

Vintage styl, tedy vzhled opotřebovaných nábytkových ploch, je trendem již delší dobu. Lze ho vytvořit různými technikami a jednou z nich je i ruční práce na fóliovaných površích, jež umožňují snadnou údržbu.

Z NOVÉHO STARÉ

Přírodní materiály stárnou různou rychlostí a v průběhu let se jejich vzhled postupně mění. Jak ale dosáhnout co nejvěrnější imitace přírodních materiálů s přiznáním opotřebení i všech nedokonalostí u fóliovaných dvířek? Odpovědí je právě technika patinace. „Zpracování nábytkových dvířek pomocí metody patinace nám umožňuje otevřít dveře do minulosti a dosáhnout realistického opotřebovaného vzhledu dvířek, jejichž podobu tak přeneseme klidně i o několik desítek let zpátky. Přičemž naším hlavním cílem a současně i požadavkem architektů je maximální věrnost při zachování potřebné odolnosti a tím užitkovosti povrchu. I z tohoto důvodu jsme vsadili na fóliovanou variantu nábytkových ploch,“ uvádí pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a. s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

V DÍLNĚ MISTRA PATINÁŘE

A co vlastně stojí za vznikem realistické imitace opotřebení nábytkových fóliovaných dvířek? Zlaté české ruce! „Nábytková dvířka jsou v první fázi opatřena základní podkladovou fólií a následně jsou dokonale očištěna a odmaštěna. Poté je na takto připravenou povrchovou fólii dvířek nanesena barva,“ popisuje pan Martin Dusík a pokračuje: „Výběr základní podkladové fólie i nanášené barvy se přitom odvíjí podle toho, o jaký typ patinace má zákazník zájem. Například u patinace typu Provence tvoří podklad vždy fólie v dekoru modřín latté, na kterou se míchá pět barevných odstínů.“

Nejdůležitější částí celého procesu patinace, vytvářející dojem opotřebení, je pak ruční stírání nanesené barvy, po kterém následuje poslední fáze výroby v podobě nanesení vrstvy povrchového laku. „Právě podíl ruční práce má výrazný vliv na konečný vzhled dvířek a díky ručnímu zpracování se tak nestane, že by byla vyrobena dvoje identická dvířka – stejně tak jako nenajdeme dvě osoby se shodným otiskem prstu,“ vysvětluje pan Martin Dusík. A právě v tom tkví krása patinace – dovede přesně a přirozeně napodobit stárnutí přírodních materiálů.

Více informací na www.trachea.czzpět na seznam