Pod lupou: Potahové látky a „nešpinivá úprava“

Autor: Compo Praha

V poslední době kolem sebe slýcháme čím dál častěji hesla jako „easy clean“, „easy care“ a u potahových látek také „aqua clean“. Často to bývá také hledisko, zda se křeslo či pohovka prodá. Ať se nám tyto technologie líbí, či nikoli, zákazník si je žádá a my bychom o nich měli vědět více.

Rozdělit je v podstatě můžeme na dvě základní skupiny.

První z nich je tzv. nanotechnologická nešpinivá úprava (kterou někteří výrobci či prodejci potahových látek označují jako aqua clean či water clean). Tato technologie úpravy povrchu textilie spočívá v tom, že jsou jednotlivá vlákna již při výrobě opatřena nanočásticemi, jež jsou zakomponovány do vlákna samého. Jsou tedy v postatě jeho součástí, takže tato úprava je trvalá stejně jako životnost vlákna. Tyto částice trvale ochraňují vlákno před ušpiněním.

Nanotechnologie tvoří efekt „vytlačování“ kapek vody. Kapalina se nevpíjí do vlasu, ale zůstává na jeho povrchu. Kapalina, která nevstupuje do látky, ji nemůže znečistit a díky tomu lze potah velmi snadno čistit. Tato úprava nemusí být na první pohled na látce patrná. Jestliže látku polijete tekutinou, vsákne se do ní. Jenže když jde o „jinak barevnou tekutinu“, pak vzniklou viditelnou skvrnu lze snadno odstranit.Nečistota zůstává díky částicím na povrchu vlákna, tzn. že se do něj vůbec nedostane.

Nanotechnologie umožňuje velmi snadné čištění látky pomocí vody. Poskytuje efektivní ochranu před veškerými bakteriemi a prachem. Odstranit vodou lze nejen znečištění jídlem a nápoji, ale také znečištění od propisky či domácích mazlíčků. K tomu je třeba pouze vlhký hadřík a krouživými pohyby odstranit nečistoty.

Druhou možností je vodoodpudivá úprava. Jedná se v podstatě o dodatečnou úpravu látky, která probíhá až po procesu výroby. Na povrch látky se nanáší „impregnace“, jež odpuzuje vodu. Jde vlastně o vytvoření filmu na povrchu látky. Tato aplikace vytvoří na povrchu látky „efekt kapky rosy“. Jednotlivé kapky vylité tekutiny kloužou po povrchu a nevpijí se do látky, popřípadě se vpijí až po delší době. V praxi to znamená, že když pohovku polijeme napříkad kávou, vyčistíme ji přiložením papírového ubrousku, který vsaje nečistotu. Poté stačí houbičkou namočenou v čisté vodě otřít zbytek nečistot. Nevýhodou této varianty je fakt, že se impregnace časem vytrácí. Vydrží přibližně 5 až 7 cyklů praní nebo několik let běžného používání. Poté je třeba pohovku znovu „nastříkat“ impregnací, což dělají specializované firmy.

Zeptejte se odborníků na další informace a vybírejte z mnoha vzorkovníků u specialistů!

Vzorkovna: Na Košince 681 180 00 Praha 8 – Libeň

latky@compopraha.cz

http://latky.compopraha.czzpět na seznam