Posviťme si na ni!

Autor: Démos

Edisonova žárovka versus LED pásky

Kdysi měla žárovka monopol v osvětlení celého domu, kuchyni nevyjímaje. Dnes to vypadá jinak, komplikovaněji, ale na druhé straně efektivněji. Vhodné osvětlení je nezbytným pomocníkem při přípravě jídla nebo při úklidu kuchyně, ovšem můžete jím docílit i vysoce estetického dojmu a vykouzlit neobyčejnou atmosféru.

Nejčastějším a zároveň i nejpraktičtějším řešením jsou LED pásky. Jsou cenově dostupné, mají nízkou spotřebu a svou širokou variabilitou postupně nahrazují žárovky. Prosazují se i jako hlavní zdroj světla v lustrech a centrálních svítidlech.

Kam s nimi?

Nejčastěji se LED pásky připevňují do zafrézovaných profilů nenarušujících design. Nejenže se jedná o elegantní způsob uchycení, profily zajišťují také potřebné chlazení LED pásků, jejich chod je tak bezproblémový. Při instalaci je vhodné použít co nejkratší přívodní kabely. Známou výhodou LED pásků je bezpečné napětí, na druhou stranu při delším vedení napětí klesá, což ovlivňuje svítivost. Radíme proto nesmotávat delší kabely do cívky či do klubíčka. Vlivem ztrát se mohou zahřívat a při zavinutém klubíčku vzniká jedna cívka navíc. Ta indukuje elektromagnetické pole, které může ovlivnit další elektrická a elektronická zařízení v domácnosti.

Několik praktických tipů k transformátorům

Abychom se výše zmíněného efektu vyvarovali, je vhodné napájecí transformátor instalovat zhruba do středu sestavy a z něj hvězdicovitě napájet jednotlivé LED pásky. Jednou z možností je využít více transformátorů umístěných lokálně u jednotlivých LED pásků. Nemělo by se zapomínat na řádné větrání, aby se transformátory nepřehřívaly. Pro umístění v dutinách to znamená namontovat větrací otvory, a to ideálně s komínovým efektem (přívod studeného vzduchu a odvod teplého). A poslední praktická rada k umístění transformátorů: myslete na to, aby byly dobře dostupné v případě poruchy. 

Dejte je do skříně

Výhody jako vysoká variabilita a příznivá cena posunuly LED pásky na místa, kde byste je předtím nečekali. Pokud je v sestavě již nainstalován transformátor, je výhodné osvětlit i rohovou skříňku, kde bývá obvykle tma. Stačí kousek LED pásku, jednoduchý mechanický nebo elektronický spínač a při otevření máte dostatek světla. Na takový „luxus“ se velmi rychle zvyká a je pak jen otázkou času, kdy LED páskami vybavíte potravinovou skříň ve špatně osvětleném rohu nebo další kuchyňské skříňky. Profil pro LED pásky totiž můžete instalovat i vertikálně, díky čemuž se skříňka osvětlí v celé výšce.

Intimní osvětlení pro efektní atmosféru

V novodobé architektuře je běžné propojit kuchyň s obývacím pokojem. Sjednocený prostor vyžaduje odlišný přístup při navrhování osvětlení. Pro navození příjemné intimní atmosféry ve společenské místnosti spojené s kuchyní je v nabídce velké množství stmívačů pro ztlumení světla. Stmívač může být zabudován přímo v hliníkovém profilu. Dotykem lišty se nastaví intenzita osvětlení. Stmívač zároveň funguje i jako běžný vypínač. Jednoduché a pohodlné řešení představuje stmívač s dotykovou plochou – posuvníkem. Pokud řešíte velkorysý prostor, zvažte dálkový ovladač, kterým lze přímo z pohovky intenzitu světla snížit nebo ho rovnou vypnete.

Proč je kombinovat?

Při použití několika různých stmívačů myslete na to, že vzájemná kombinace může ovlivňovat funkčnost. Například při dálkovém ovládání se nedají využít další typy senzorů na stejném LED pásku. Senzory jsou totiž konstruovány na určité napětí, což znamená, že pokud na dálkovém ovladači snížíme intenzitu osvětlení, přes senzor již neprochází potřebné napětí a senzor je z této informace zmatený. Způsobuje to blikání a vypínání osvětlení.

Jak to správně navrhnout?

Například jednoduchým konfigurátorem pro navrhování osvětlovacích soustav, který najdete na stránce www.demos-trade.com v sekci světla, LED pásky na míru. Stačí zvolit LED pásky a pak pokračujete výběrem délky každé větve. Takto navolíte celé osvětlení, které bude připojeno k jednomu transformátoru. Formulář vám už navrhne další příslušenství. Za malou chvíli tak získáte seznam všech položek, technických parametrů včetně aktuálních cen. Na závěr si můžete celou sestavu nechat zhotovit u nás.

Doporučení

Víme, že LED pásky mohou mít teplé nebo studené odstíny. K teplým barvám interiéru kombinujte studené barvy světla, ke studeným odstínům v místnostech je lepší použít teplé světelné odstíny, abyste nevytvořili nepříjemný chladný dojem z prostoru. Zlatou střední cestou je neutrální barva s teplotou chromatičnosti 4000 K, která se přibližuje barvou k dennímu světlu.

www.demos-trade.czzpět na seznam