Sledujte interiér roku!

Autor: Eduard Valent

Architekti a interiéroví designéři toužili po soutěži, kterou by sledovala média a jejich prostřednictvím také veřejnost. Lidé by pak možná jasněji cítili, že najmout si architekta má opravdu smysl. Autorům skvělých interiérů se přání splnilo a první vítězové budou vyhlášeni už 5. dubna v pražském Centru současného umění DOX. Soutěž vyhlásil Institut bytového designu a sestavil patnáctičlennou porotu, jejímž členem je například prorektor Vysoké školy  uměleckoprůmyslové Jiří Pelcl. Záštitu převzala Asociace českých nábytkářů. Byl to právě prof. Pelcl, který navrhl, aby porota nebyla složena jen z architektů, ale také z výrazných osobností vizuálních oborů. Tím dostává hodnocení interiérů zcela nový rozměr. Členství v porotě přijala například režisérka Hana Třeštíková, jež ke své účasti dodává: „Fandím každé snaze popularizovat zajímavé interiéry a bydlení vnímám jako atraktivní téma. Sama ve svém bytě neustále něco dolaďuji a předělávám.

ČESKÉ BYTY ČASTO REZIGNOVALY
Dalším členem poroty je například malíř David Saudek, jehož díla jsou zastoupena mj. v pražské Národní galerii, ale i v Muzeu moderního umění v New Yorku (MOMA). Smysl soutěže vidí jednoznačně z pozice své profese, když zdůrazňuje:
„České byty téměř rezignovaly na umění v interiéru, a přitom zajímavou grafi ku můžete koupit už za pár stovek. Doufám, že je to jedna z mnoha věcí, kterou soutěž pomůže změnit.“ Stejný názor zastává i členka poroty designérka Iva Bastlová, která letos představila na frankfurtském veletrhu fenomenální kolekci originálních tapet. O jejich vzniku bude mít přednášku na kongresu Living Forum, kde budou výsledky soutěže Interiér roku vyhlášeny.

SOUTĚŽÍ JEN TO NEJČERSTVĚJŠÍ
Soutěže se účastní soukromé i veřejné interiéry, a to v šesti kategoriích. Podmínkou je, aby vznikly v roce 2015. Jedná se tedy o přehlídku toho nejnovějšího, čím se architekti a interiéroví designéři mohou pochlubit. Vyhlášení bude vrcholným programem mezinárodního kongresu o architektuře, designu a bytové kultuře Living Forum.

www.interierroku.czzpět na seznam