Svítidla na míru

Autor: Ing. Iva Bastlová Dis.

Každému návrháři interiérů se určitě již stalo, že měl konkrétní představu o nějakém solitéru, doplňku, a bylo těžké jej na trhu najít. To je také důvod, proč se stále více společností zaměřuje i na zakázkovou výrobu. A to nemusí jít jen o výrobu nábytku.
Na míru lze mít například i svítidlo. Přímo hovoříme o svítidlech z Ekolitu (speciální sádra). Ty lze v podstatě vyrobit na míru již od jednoho kusu, bude-li zákazník bude ochoten zaplatit formu za nový tvar, která stojí podle náročnosti a typu zpracování cca od deseti do třiceti tisíc korun. Formy jsou silikonové nebo kovové. Výroba atypu se vyplatí samozřejmě ve více kusech, například originální svítidla do hotelů či restaurací.
POVRCHY
Sádrová svítidla lze natřít jakoukoliv barvou ředitelnou vodou, lze je tedy sladit s interiérem nebo je naopak nechat vyniknout v kontrastním odstínu. To však dnes již nestačí, tlak interiérových architektů a designérů vyvolal ve výrobě debatu, a tak designéři a technologové vyvinuli nové povrchy. Jedná se o hladký (leštěný) či strukturovaný mramor, štukové povrchy (jemný nebo hrubý), kartáčovanou sádrou nebo pohledový beton. Barevnost lze vybírat ze vzorkovníku, popř. lze objednat i atypový povrch. Totéž platí i u mramorované varianty. Výběr je tedy neomezený a hra se svítidly může začít!

KOLEJNICOVÝ SYSTÉM URAIL
Tento systém se instaluje buď přímo na podklad (strop, stěnu), nebo pomocí úchytů (tyček) s odstupem od stropu asi 10 cm. S použitím kolejnic lze vytvořit libovolný tvar a délku (spojky rovné, ve tvaru L, T, X + ohebné flexi). Na systém se pak připojují bodová nebo závěsná svítidla s halogenovými žárovkami nebo diodami LED. Systém je na 230 V, není tedy omezen transformátorem. Některé spoty a závěsná svítidla mají na výběr z celé řady stínidel. Nejčastěji se systém používá k osvětlení prostor, kde není přímo vývod elektřiny, a také k osvětlení určitých míst – spot se na místo nasměruje. Současná technika nyní umožňuje pomocí adaptéru URAIL ovládat dálkovým ovládáním na jednom vývodu (jedna fáze) až osm sekcí.
LINIOVÝ BEZRÁMEČKOVÝ SYSTÉM – ČISTÝ DESIGN
Instaluje se do sádrokartonu – do rastru se namontuje liniový profil, hrany se začistí na úroveň sádrokartonu a nacvakne se difuzor. Samozřejmě předtím se ještě dovnitř do profilu namontuje LED modul nebo LED pásek. Na stropě je pak vidět jen svítící difuzor a nic dalšího. Opět lze vytvořit libovolné tvary a délky linií (na stěně či stropě, který je ze sádrokartonu). Používá se téměř kdekoliv, k osvětlení chodeb, kuchyňských linek, jako dekorace v obývacím pokoji či ložnici, pro kanceláře i veřejné prostory. Jedná se o prvek s čistou linií. Použije-li se LED pásek RGB nebo LED pásek s možností změny teploty chromatičnosti, je možné měnit i barvu světla, což je hlavně ve veřejných prostorech praktické a efektní. 

www.aulix.cz
Obchodní zastoupení firem
ECO-DESIGN, PAULMANN,
BPM a mnoha dalších.zpět na seznam