Tapety: kolik druhů znáte?

Autor: -

Tapety jsou v interiérovém designu oblíbené téma, jsou hravé, inspirativní a dokážou posunout interiér o několik stupňů výš za relativně malé náklady. Znáte všechny druhy? Pokud ne, tady je ucelený seznam...

PAPÍROVÉ
Tyto tapety patří mezi základní, historicky nejstarší a cenově nejdostupnější. Kvalita papírové tapety se hodnotí podle hmotnosti její suroviny: lehká do < 110 g/m², středně těžká od 110 do 170 g/m² a těžká papírové tapety s gramáží od 170 g/m² .

PAPÍROVÉ TAPETY SIMPLEX
Jsou tištěny na hotový nakoupený materiál, kterým je většinou bělený bezdřevý papír z buničiny, hlazený, často jednou, nebo vícekrát natíraný z vrchní potištěné vrstvy. Toto je důležité v souvislosti s používáním tiskařské metody a požadavku na výsledný efekt tapety. Hmotnost simplexových tapet je nejčastěji v rozmezí 90 až130 g/m2

DUPLEXOVÉ TAPETY
Jde o dvouvrstvé tapety, kdy vrchní vrstva je stejně jako v případě simplexových tapet z bělených buničin a spodní vrstva je tvořena materiálem z buničin a druhotných surovin. Surovina na výrobu duplexových tapet se buď nakupuje již jako hotový sendvič, nejčastěji o plošné hmotnosti 150, 180, nebo 220 g/m2, a nebo se nakupuje zvlášť spodní a vrchní vrstva. Vzhledem k tomu, že spodní vrstva může být z méně kvalitních – druhotných surovin, které ale musí splňovat níže uvedené požadavky na roztažitelnost a propustnost vody, je možné nakoupit spodní vrstvu asi o 30 až 40 % levněji, než čistý papír z bělené buničiny. Z tohoto důvodu se používá spodní vrstva nejčastěji o plošné hmotnosti 80 až 110 g/m2 a vrchní vrstva s plošnou hmotností 70 g/m2.

VLIESOVÉ TAPETY
Jsou nejoblíbenějším a nejmodernějším typem tapety. Na výrobu vliesových tapet se používá jednostranně impregnovaný materiál s částicemi tvořenými z netkané textilie. Je tvořen převážně z buničiny a polyesterových (netkaná textilie) vláken (odtud anglický název nonwoven), která jsou spojena pojivem. Tím se dosáhne maximální rozměrové stability. Materiál se navíc vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodních par. Další zvláštností spočívá v tom, že lepidlo se může nanášet jak na tapetu, tak na stěnu, ale většinou se lepidlo nanáší pouze na stěnu. Vliesové tapety na rozdíl od papírových také nevyžadují čas na provlhčení a jsou bez problému použitelné ve vlhkém prostředí. Jsou vynikající na údržbu, zakrývají nepatrné nerovnosti. Vliesové tapety mohou být tvořeny:
a) celoplošným vliesovým materiálem – tzn., že vlákna jsou rozptýlena v celé tloušťce materiálu – na povrchu potištěna
b) materiálem na vrchní vrstvě tapety je vinyl a na spodní vrstvě je vlies
c) materiál na vrchní vrstvě je papír potištěný vzorem, spojený se spodní vliesovou vrstvou.

SYMPAQ
V roce 2010 začal Vavex 1990 s. r. o. vyrábět vlastní polotovar slepením vliesové spodní podložky s vrchní vrstvou z bělené buničiny. Tím získala unikátní materiál, který je 100% zdravotně nezávadný a neobsahuje PVC ani žádné jiné škodlivé komponenty. Je to ultra pevný materiál, prodyšný a hebký na dotek.

VINYLOVÉ TAPETY
Ty se vyrábějí, jak název napovídá, z plastu. Na základě nosné vrstvy rozlišujeme vinylové tapety se zadní stranou z papíru nebo se zadní stranou z vliesu. Vyrábějí se v různorodých vzorech a horní vrstva může být vyrobena i v pěnovém provedení. Jsou omyvatelné a dají se čistit. Jsou vhodné do všech typů interiéru (zdi, umakart, sádrokartony, různé omyvatelné nátěry). Mají velmi dobrou překrývací schopnost a mohou se používat na křivé a popraskané stěny. Představují cenový střed mezi papírovými a vliesovými typy. Jsou vynikající na údržbu. Zakrývají nerovnosti. Diskutabilní je obsah škodlivých látek.

PLOCHÉ VINYLOVÉ TAPETY
Tento typ vytváří dojem textilu, nebo hedvábí. Jsou však tvořeny základním materiálem, kterým může být papír nebo vlies. Mohou být vyráběny i bez použití horké ražby, ale použitím ražby se docílí lepšího konečného efektu.

ZPĚNĚNÉ VINYLOVÉ TAPETY
Jsou velmi oblíbené pro svůj strukturální povrch, který často imituje přírodní materiály nebo textilní strukturu. Vrstva vinylu je zde nanášena převážně rotačním sítotiskem a následně je aplikovaná vrstva napěněna v sušicím tunelu.

KONTRAKTAČNÍ TAPETY
Jsou vhodné jak pro hotely, ubytovací zařízení a komerční prostory, tak i pro zdravotnické prostředí. Kontraktační se nazývají proto, že jsou většinou vyráběny na konkrétní zakázku – kontrakt. Jsou tvořeny spodní textilní bází, na kterou je nanášen vinylový povrch s mnoha dekory, ve velkém množství barevného spektra. Tyto vinylové tapety lze použít jako zábranu proti propustnosti páry, a proto by se neměly nanášet na zdi, které jsou citlivé na nadměrné rosení nebo pronikání vlhkosti. Potřebujeme-li omezit rizika houbovitých bakterií, jsou doporučovány tapety
vyrobené mikroventilačním procesem, které je vhodné používat i ve vlhkých a mrznoucích klimatizačních podmínkách. Tyto mikroventilační procesy mění vlastnosti tapety a spolehlivě zabraňují srážlivosti vodních par. Použití prodyšných tapet není zábranou proti růstu houbovitých bakterií, ale spíše jako preventivní opatření. Tapety vyrobené tímto procesem jsou vhodné pro nesnadno udržovatelná místa. Firma Vavex zastupuje při jejich prodeji ve střední Evropě amerického výrobce, fi rmu Lentex corporation.

SKLOVLÁKNITÉ TAPETY
Tyto druhy jsou dekorativní tkaniny s plastickým vzorem, vyrobené použitím alkalické skleněné příze. Tuží se disperzním pojivem na vodní bázi. Díky skleněnému základu mají vysokou mechanickou odolnost. Právě proto (skleněný základ) zvyšují protipožární odolnost interiéru. Jsou
omyvatelné, ale propouštějí páru, takže podkladový materiál může dýchat. Vyrábějí se nejen hladké, ale v mnoha vzorových variacích. Tapeta se vyrábí v bílé barvě, aby ji bylo možné přetírat. Jsou vhodné jak pro alergiky, tak pro astmatiky.

DŘEVOVLÁKNITÉ PŘETÍRATELNÉ TAPETY
Dřevovláknitá přetíratelná tapeta neboli pestrukta (Rauhfaser) je drsná vláknitá tapeta, která obsahuje dřevěné třísky. V současné době existuje světový monopol fi rmy Erfurt na výrobu tohoto druhu. Tapety se vyrábějí aplikací dřevěných kousků již při výrobě papíru. To znamená,
že na papírenském stroji při výrobě papíru v mokrém procesu se rovnoměrně rozprostírají do ještě nevysušené buničiny.

TEXTILNÍ TAPETY
Odrážejí historii tapet, dnes patří mezi luxusní zboží, které se používá převážně do historicky chráněných objektů. Oproti ostatním je jejich instalace a údržba mnohem náročnější.

Společnost Vavex 1990 s. r. o. je jediný český výrobce tapet. Mimo jiné také zastupuje několik zahraničních značek na českém trhu.
Díky tomu může nabídnout designérům ty nejlepší obchodní podmínky.

www.vavex.czzpět na seznam