Technologie pohybu a jejich využití v bezúchytkovém nábytku

Autor: -

Již více než 60 let vyrábí firma Blum kvalitní systémy kování. Po celou tuto dobu přinášíme inovativní produkty, které určují směr vývoje nábytkového kování a zvyšují komfort užívání nábytku. Zejména v kuchyních, na které se především zaměřujeme, je kvalita kování velice důležitá. Přitom kvalita má pro nás více významů. Perfektní zpracování, kvalitní materiály, bezvadná funkčnost a dlouhá životnost jsou pro nás samozřejmostí, snažíme se ale u našich systémů poskytovat něco navíc: kvalitní pohyb. Ano, jde nám o kvalitu pohybu, protože pohyb je to, co nakonec určuje, jak snadno se nám bude v kuchyni pracovat, s jakým komfortem budeme kuchyň, ale stejně tak i ostatní nábytek, používat. Jde nám tedy o komfortní, perfektní pohyb. Je to naše motto: Perfecting motion. Před více než 25 lety jsme uvedli na trh systém válečkového vedení výsuvů pod názvem TANDEM. Oproti v té době běžným rolničkovým výsuvům se jednalo o obrovský krok vpřed, obrovský posun právě v kvalitě pohybu. Od té doby tvoří tato technologie základ našich nejpoužívanějších výsuvných systémů. Když jsme před mnoha lety přišli s technologií tlumení, kterou jsme nazvali BLUMOTION, jednalo se bezmála o výstřednost. Dnes si výsuvy, ale i závěsy nebo výklopy bez tlumení neumíme skoro ani představit. Tlumení se stalo standardem a hlavně v kuchyních maximální měrou přispívá ke komfortu používání. Můžeme tedy říci, že BLUMOTION se stal základní technologií pohybu.

Kvalita pohybu ovšem nespočívá jen v hladkém chodu a tichém dovírání. K výraznému posunu došlo také v kvalitě otvírání. V posledních několika letech věnujeme velkou pozornost trendu bezúchytkového nábytku. Požadavek čelních ploch bez viditelných úchytek sice můžeme řešit formou zafrézovaných nebo skrytých úchytek, zcela hladké plochy a větší komfort však nabízí některý ze systémů tzv. dotykového otvírání. Zde můžeme nabídnout různé technologie, a to na elektrické, nebo čistě mechanické bázi. Také systémy pro otvírání řadíme mezi technologie pohybu. SERVO-DRIVE je systém elektrického dotykového otvírání. Používá se vždy v kombinaci s tlumeným dovíráním a z hlediska komfortu používání se jedná o nejvyspělejší technologii pohybu. SERVO-DRIVE je možné použít v kombinaci s tzv. box systémy, vodicími systémy a některými výklopy. Nedávno jsme uvedli na trh také SERVO-DRIVE pro dotykové otvírání vestavných chladniček, mrazniček a integrovaných myček nádobí. Můžeme tak realizovat kuchyň zcela bez úchytek. TIP-ON je technologie mechanického dotykového otvírání. Tuto technologii můžeme využít pro box systémy, vodicí systémy, dvířka a výklopy AVENTOS řady HK. Pro dovření je nutné čelo nebo dvířka lekce domáčknout. Nedoporučujeme proto TI- -PON na výsuvy v kuchyních, protože při častém otvírání výsuvů není zavírání domáčknutím pro uživatele příliš komfortní.

Poslední a nejnovější technologií pohybu je TIP-ON BLUMOTION, tedy kombinace dotykového otvírání a tlumeného dovírání, a to na zcela mechanické bázi. Tento systém je k dispozici pro výsuvy LEGRABOX, MOVENTO a v dohledné době i pro nejpoužívanější box systém TANDEMBOX. Protože jde o dotykové otvírání v kombinaci s tlumeným dovíráním, lze ho bez problémů použít také v kuchyních. Velkou výhodou všech zmiňovaných technologií je jednotná vzdálenost 2,5 mm mezi čely nebo dveřmi a boky korpusu. To umožňuje kombinovat různé systémy v jedné ploše. Výklopy, výsuvy nebo závěsy dvířek můžeme snadno použít s různými technologiemi pohybu. Máme tak „nekonečně“ mnoho možností, jak realizovat hladké plochy čel nábytku nezávisle na typu kování.

www.blum.com/cz/cs/zpět na seznam