Třešnička na dortu

Autor: Stadler Form

Interiérový designér musí často odpovídat na různé dotazy a znát mnoho komodit týkajících se interiérů. Nebudeme hovořit o podlahách, nábytku, nátěrech, svítidlech ani tapetách. Tentokrát se zaměříme na klima a jeho úpravy. Na trhu najdeme několik možností, jak upravit klima v interiéru. Nejefektivnější a nejčastější volbou jsou zvlhčovače vzduchu. Jejich největší nevýhodou je však vzhled. Většina takových přístrojů se do domácnosti příliš nehodí. Výjimka však potvrzuje pravidlo, švýcarská společnost Stadler Form má zcela jiný koncept: vyrábět vzhledově atraktivní přístroje s praktickým využitím. Fakt, že se jim to daří, dokazuje přes dvě desítky získaných různých ocenění za design, jako je např. Red Dot Design Awards, Housewares Design Award a další.

Není zvlhčovač jako zvlhčovač. Jsou různé typy a principy zvlhčování vzduchu.

Eva

Tato novinka z dílny švýcarského designéra Mattiho Walkera pracuje na ultrazvukovém principu. Rychle vibrující destička přenáší kmitání na vodu a ta se mění na studenou vodní páru, která je distribuována do místnosti. Výhodou tohoto principu je nízká spotřeba energie při masivním výkonu. Eva je však unikátní – jako jediná na světě totiž při automatickém režimu používá adaptivní způsob zvlhčování s využitím externího senzoru vlhkosti. To znamená, že čím je rozdíl mezi aktuální vlhkostí zjištěnou senzorem umístěným v dálkovém ovládání a nastavenou cílovou vlhkostí menší, tím nižší výkon přístroje EVA je. Výsledkem je, že přístroj udržuje požadovanou vlhkost v místnosti úsporně a v důsledku toho i velmi tiše.

Anton

Je zvlhčovač vzduchu diskrétních rozměrů, který pracuje na ultrazvukovém principu. Velmi rychle vibrující destička přenáší kmitání na vodu a ta se mění na studenou vodní páru, která je distribuována do místnosti. Výhodou tohoto principu je velmi nízká spotřeba energie při solidním výkonu. Do vzduchu totiž dokáže dostat až 170 g vody za hodinu. ANTON tak rychle zvlhčí jakoukoli místnost do 25 m2 .

Oskar

Tento evaporační zvlhčovač vzduchu pracuje na principu přirozeného odparu, který se vyskytuje i v přírodě. Takový způsob zvlhčování je velmi šetrný, neboť vlhkost v místnosti stoupá poměrně rychle, ale zároveň nehrozí přesycení vzduchu vodními parami. OSKAR disponuje dvěma antibakteriálními filtračními kazetami vyrobenými z látky a papíru, po kterých stoupá voda směrem vzhůru. Ventilátor umístěný v horní části přístroje pak žene vlhkost rovnoměrně do místnosti.

Fred

Je založen na principu tepelného odparu. To znamená, že v přístroji je obsaženo keramické topné těleso, které vodu ohřívá na teplotu, kdy se voda mění ve vodní páru. Takový způsob zvlhčování má dvě velké výhody – při ohřevu vody dochází k odstranění bakterií a jejich zárodků, takže není nutné působení žádného antibakteriálního tělesa. Navíc je zvlhčování tepelným odparem vysoce efektivní, takže oproti jiným způsobům dojde ke zvlhčení vzduchu opravdu velmi rychle. Díky tomu je FRED ideální pro alergiky. O čištění od vodního kamene se stará speciální antimineralizační kulička.

Robert

Zde můžeme hovořit o „pračce“ vzduchu. Toto high-tech zařízení v sobě totiž kombinuje funkci čističky a zvlhčovače vzduchu. Funguje tak, že nasává suchý a znečištěný vzduch a zpět do místnosti jej vrací ideálně vlhký a zbavený prachu, vlasů, chlupů a vlastně veškerých škodlivých částic. Hlavní funkcí přístroje je ale zvlhčování. Při nastavení maximálního výkonu do místnosti „napumpuje“ až 13,2 litru vody během 24 hodin, takže je ideální do prostor o velikosti až 80 m2 ! Speciální nádoba na vodu přitom nabízí objem 6,2 litru, takže ji stačí v průměru naplnit jednou za den.

Proč vůbec zvlhčovat vzduch?

Suchý vzduch totiž dráždí ke kašli, vysušuje sliznici a činí ji zranitelnější viry, bakteriemi či roztoči. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka. V neposlední řadě vzniká elektrostatický náboj a nedostatečná vlhkost neprospívá ani dřevěnVíce informací najdete na www.stadlerform.cz Do České republiky dodává společnost Bibetus s.r.o.ému vybavení vašeho bytu (podlahy, nábytek, hudební nástroje). Moderní domácnost si v zimních měsících bez zvlhčovače dnes již nelze představit.

Více informací najdete na www.stadlerform.cz

Do České republiky dodává společnost Bibetus s.r.o.

 zpět na seznam