Ultratenký kompozit, nebo papír? Nečekané možnosti a inspirace

Autor: -

Možná máte dojem, že trh s materiály je již nasycen a nic nového nás jen tak nepřekvapí. Tapety, fólie, kompaktní desky, diody LED, hologramy, 3D efekty… a mnoho dalšího dobře známe. Co však není příliš rozšířené a přitom skýtá řadu možností, je papír. Nejde samozřejmě o klasický typ, ale v podstatě o speciální ultratenký kompozit na bázi celulózy, polyesterového a skleněného vlákna. Tento netkaný materiál má jednu úžasnou vlastnost, kterou je nehořlavost, což bychom u takového typu rozhodně nečekali. Má totiž vynikající požární odolnost s certifikací třídy M1, B1, Class 1, NFPA 701.

Možná se ptáte, co se s takovým kompozitem dá vůbec dělat? Jeho využití je velmi široké a navíc ještě vybízí ke kreativitě. Jednou z možností je výroba svítidel, jak malých, tak i velkých rozměrů, na zakázku či do sériové výroby. Drop paper, jak se tento materiál nazývá, navíc dává příjemný rozptyl světla a má luminiscenční vzhled. Jeho velkou předností je malá hmotnost ve vztahu k objemu (60 g/m2), antistatický povrch a hlavně nenáročné zpracování. Velmi snadno 42 se řeže, tvaruje a navíc má dobrou tvarovou paměť. Milovníci environmentálního myšlení navíc zajásají nad snadnou recyklovatelností. Také se dá jednoduše potisknout, jak barevným sublimačním tiskem, tak i latexovou technologií. Využít ho tak lze nejen k výrobě klasických stínidel lamp a lustrů, ale i k prosvícení stěn, příček, stropů a dalších interiérových prvků.

V zahraničí se často používá k dekorování obchodních prostor. Vytvořit z něj jdou jak velké dekorace do obchodních center, tak i zajímavé drobnosti do menších obchodů. Velké uplatnění nachází při aranžování výloh, kde se s ním designér či aranžér může opravdu vyřádit. O tom svědčí realizace v obchodech s módou například značek, jako je Calvin Klein, Oxbow nebo Dorothy Perkins. Když už jsme u módy, stojí za zmínku i to, že tento materiál využil při módní přehlídce známý Karl Lagerfeld. Výhodou Drop paperu na kratší akce je snadná montáž a hlavně deinstalace. Ti, kdo něco takového již pořádali, vědí, o čem je řeč. Proto také kompozit našel na veletrzích a výstavách, kde jsou z něj vytvořeny panely, svítidla,akustické prvky, ale i celé stánky. Specifickým produktem jsou přenosné samostojné přepážky Pipe & Drop, kde je papír doplněn konstrukcí z ocelových trubek. Opět má dobrou nehořlavost (stupeň M1, P1, NFPA 701). Jejich velkou předností kromě snadné instalace jsou akustické vlastnosti a propustnost světla.

A navíc velmi dobře vypadají a lze je ještě potisknout. Za zmínku stojí i „medové plástve“ Honeycomb, ze kterých lze vyrobit nejen svítidla, příčky a dekorace, ale dokonce i nábytek – od stolků a stolů přes sedátka i dlouhé lavice až po pulty pro výstavy a recepce. Výroba drobných dekorací z Drop paperu je samozřejmostí, nečekaně velkou parádu udělá papírový svícen, květina a třeba i vánoční stromek. Takže tento utralehký kompozit najde místo i v soukromých interiérech. Specifickým interiérem jsou hotely, kde materiál s dobrou třídou hořlavosti je jen vítán. Ve vstupní části lze připravit efektní dekoraci či dekorativní svíticí strop, v hlavních prostorách dělicí příčku na oddělení snídaňové části a samozřejmě i v pokoji, kde perfektně nahradí luxusní papírová květina tu plastovou… Drop paper je prostě zábavný a efektní, v nabídce není jen v bílém provedení, dodává se v patnácti základních odstínech. Hra s papírem může tedy začít!

www.axom.czzpět na seznam