Více prostoru pro bydlení

Autor: Ing. Iva Bastlová Dis.

Problematika nedostatku prostoru je častým tématem nejen v samotných domácnostech, ale také mezi projektanty a designéry. Pro specifické případy malometrážních bytů, zkosených stropů v podkroví nebo úzké prostory, kde se potkává více dveří, jsou skvělým řešením speciální úsporné dveřní systémy.

Kvalitní alternativou ke klasickým posuvným a otočným dveřím jsou systémy COMPACK a ERGON, po technické stránce navržené do místností, kde schází dostatek prostoru okolo zárubně a dveře není kam otevřít.
Dveřní systém COMPACK funguje na principu složení dveřního křídla a jeho překlopení na stěnu vedle zárubně. Čistý průchod tak zůstává v původní šíři a není zmenšen jako v případě běžných skládacích dveří, které po otevření zůstávají složené v průchodu, čímž dochází k jeho značnému zúžení. Požadavek na místo ke složení dveřního křídla vedle zárubně je přitom u systému COMPACK minimální. Velkou výhodou tohoto systému je jeho instalace, která nevyžaduje speciální úpravy stěn a stavební otvor si nárokuje stejnou připravenost jako v případě otočných dveří. Používání dveří s tímto systémem je velmi pohodlné a vhodné i do místností, kam chodí děti, a to díky kvalitním technickým prvkům, které dodávají dveřím lehký, tichý a plynulý pohyb. Kromě osvědčeného použití na dveře jednokřídlé je systém rovněž vyhledáván i pro dveře dvoukřídlé, například oddělující obývací pokoj od kuchyně. V případě dvoukřídlých dveří se také dveřní křídla otevírají systémem složení na stěnu vedle zárubní a nepřekáží v pohybu ani na jedné straně. Důležitým plusem dveřního systému COMPACK je tepelná a zvuková izolace díky těsnění na zárubni, ke kterému křídlo doléhá, identicky jako běžné otočné dveře, a uživatel tak získá oproti dveřím shrnovacím akustický komfort.
Funkčnost systému ERGON je technicky odlišná, nicméně docílí stejného výsledku. Dveře se otevírají na bázi otočně posuvného mechanismu, kdy křídlo při otevření zabírá pouze polovinu své šířky v prostoru a minimalizuje tak požadavky na prostor pro otevření dveří. Oproti klasickému otočnému křídlu se uspoří až o 40 % prostoru v zádveří. Z tohoto důvodu se systém ERGON hojně používá právě v prostorách, kde dochází ke kolizi se šikmým stropem, nebo v malometrážních bytech, kde se střetává více dveřních křídel.
Výhodou systému ERGON je rovněž možnost oboustranného otevírání. Dveře je možné vždy otevřít ve směru chůze. Dveře jsou bezhlučné a lehce ovladatelné, proto doporučované rovněž jako COMPACK i do prostor, kde se vyskytují děti nebo pohybově omezené osoby, kterým se díky snadnému otevírání zjednodušuje jejich užívání. ERGON nevyžaduje žádné speciální stavební úpravy. Dveře s tímto systémem lze osadit do standardních i atypických stavebních otvorů.
A jestliže se ptáte, zda jsou ta praktická řešení omezená v oblasti designového provedení, není se čeho obávat. Předností systémů COMPACK i ERGON je nepřeberné množství rozměrových i designových provedení. Dveřní křídlo může být jak prosklené, tak plné, a to v jakékoliv povrchové úpravě (dýha, lak, HPL, CPL).
Změňte plochu nutnou k otevření dveří a zlepšete si komfort svého bydlení i vy. 

www.dverecompack.cz
www.dvereergon.cz
www.twin.czzpět na seznam