Zvyšte svůj pracovní výkon kvalitní židlí

Autor: Michal Hotmar

Mnozí z nás si ani neuvědomují, že více než půlku našeho života prosedíme. Zkuste si vybavit, jak probíhá váš běžný den. Po ranním probuzení se usadíte ke snídani, poté do některého z dopravních prostředků, a pak vás čeká osm až dvanáct hodin v kanceláři. Ve zbytku dne se ještě dopravíte zpět domů, samozřejmě vsedě, a tam zcela vyčerpaní padnete k televizi. Tento zkrácený koloběh se opakuje pět dní v týdnu, 250 dní v roce. Jestliže se, byť jen z poloviny, v této situaci poznáváte, je čas se zamyslet, na čem sedíte. Jelikož nejvíce času vsedě trávíme v kanceláři, soustřeďme pozornost na kancelářské židle.

Zaměřili jsme se na otrokovického výrobce RIM CZ, který nejen na českém trhu působí již 25 let. Je tak jedním z prvních výrobců, který po roce 1989 zahájil výrobu kancelářských židlí na našem území.

NA CO DÁT POZORPŘI VÝBĚRU ŽIDLE
„Již v počátcích vzniku firmy jsme věděli, že chceme na trh dodávat kancelářský nábytek, který bude svým řešením odlišný. Tenkrát se ještě tolik nepoužívalo slovo ergonomie, ale dnes ho slýcháme všude kolem nás,“ prozradil spoluzakladatel firmy Rudolf Fukal. Současná digitální doba nás nutí trávit více času u počítače a tak i nároky na kvalitní sezení se zvyšují. Kancelářská židle musí splňovat mnohé parametry a při jejím výběru je dobré se zaměřit na správný výběr jednotlivých komponentů.
Synchronní mechanismus je dnes téměř nezbytnou součástí. Zajistí pohyb sedadla a opěry ve správném úhlu a umožní tzv. dynamické sezení. Důležitou roli při výběru kancelářské židle hraje tvar a materiál opěry. Na trhu se nachází několik typů opěr, ale mezi dominantní patří čalouněné a síťované opěry. Zatímco u síťované opěry oceníte její prodyšnost a lehký design, čalouněná opěra vyniká lepší oporou zad a podtrhuje její ergonomické vlastnosti. Abyste se při práci cítili pohodlně, věnujte při výběru židle pozornost také tvaru a velikosti sedáku. Ten by měl být v přední části zaoblený, aby nedocházelo k přerušení cirkulace krve do dolních končetin. Svou roli hrají také doplňky, kterými můžete židli vylepšit. Záhlavník pro uvolnění krčního svalstva, ve všech směrech nastavitelné područky pro stálou podporu předloktí, lumbální podpěra pro oporu páteře v bederní oblasti, nebo posuv a negativní náklon sedáku pro zajištění komfortního sezení. To vše jsou doplňky, které byste při výběru kancelářské židle neměli přehlížet. Jestliže vybíráte novou kancelářskou židli, dbejte především na vaše osobní pohodlí a vyzkoušejte si více typů židlí. Nezapomínejte, že kvalitní kancelářská židle dokáže eliminovat pocit únavy a naopak může několikanásobně zvýšit váš pracovní výkon.

DESIGNOVKY DO VAŠICH KANCELÁŘÍ

Massimo Costaglia, designér a vynálezce, je autorem kolekce kancelářských židlí FLEXi, která v roce 2014 získala ocenění Nábytek roku za výjimečně zdařilý design. Židle splňuje vysoké nároky na komfort sezení, ergonomii, ale také design.
Dalším oceněným produktem v soutěži Nábytek roku byla v roce 2015 židle Easy Pro, na které pracoval konstrukční tým RIM CZ. Zde se zúročilo pětadvacetileté sbírání zkušeností a know-how ve vývoji a výrobě kancelářských židlí. Čerstvě oceněným je sedací systém s názvem MODULAR. Autorem této sedací soupravy je MgA. Martin Kožucharov. MODULAR je jedním z posledních produktů, který byl uveden na trh koncem roku 2015. Základní myšlenkou bylo vytvořit multifunkční sedací systém, který umožní spojování jednotlivých prvků mezi sebou s návazností na odkládací stolky. Dnes je na trhu deset základních prvků sedacího systému MODULAR, které jsou rozšířeny o tři vysoké varianty pro „uzavřená“ jednání. Celý systém je doplněný o odkládací stoly ve stejném designu, kterým nechybí elektrické zásuvky či porty USB.

www.rim.czzpět na seznam