Jako žádné jiné

Vybírání interiérových dveří je zodpovědná věc. Spolu s podlahovou krytinou a obklady do koupelny patří mezi prvky, které se v interiéru mění nejméně. Navíc styl, barva a povrch dveří ovlivňují další vybavení jednotlivých místností. A co teprve chodba! Tam patří dveře mezi nejvýznamnější části. Ani finančně to není zanedbatelná položka, a tak je třeba být opravdu pečlivý. Většina designérů a architektů se shoduje na tom, že bílé dveře náleží mezi nejlepší volbu. To potvrzují i výrobci, protože tato barva patří mezi nejprodávanější. Co když se ale do prostoru bílá nehodí a cílem je zvolit něco zajímavějšího? Na trhu jsme objevili unikátní typ dveří s dýhou forte, které vyrábí česká společnost CAG. Protože nás tento povrch opravdu zaujal, zeptali jsme se na detaily pana Petra Růžka – výrobního ředitele.

JAK VÁS NAPADLO ZAŘADIT TENTO MATERIÁL DO SORTIMENTU?
Hlavním impulzem byla návštěva milánského salónu, kde jsme na mnoha výrobcích viděli použití silnostěnné dýhy a její úžasné zpracování. To nás nadchlo, a tak jsme po delším vývoji do nabídky zařadili dveře ve stejném stylu.


O JAKÝ MATERIÁL SE PŘESNĚ JEDNÁ?
Na rozdíl od jiných výrobců nepoužíváme hladkou tenkostěnnou rovnoletou dýhu, ale silnostěnnou dubovou dýhu forte. Dýha je sukatá s prasklinami, zušlechtěná hrubým kartáčováním, následně mořením a ovrchovou úpravou. Povrch je ještě možné upravit do efektu vintage, kdy se dřevní póry po vykartáčování speciálním procesem zvýrazní a probarví černou nebo bílou barvou. Tato metoda je velmi pracná a technologicky obsahuje mnoho kroků, ale výsledek je neopakovatelný. Technologie výroby je na českém trhu unikátní a zůstává výrobním tajemstvím. Každý kus dveří je ručně vyráběný s jedinečným povrchem, jde v podstatě o originál s osobitou kresbou a charakterem, a žádné dveře tak nejsou stejné.


KAM NEJČASTĚJI TYTO DVEŘE DODÁVÁTE?
Velmi často jdou do industriálních interiérů pro zjemnění strohosti jako protiklad ke studeným materiálům, jako je nerez či pohledový beton atd. Není to však jen tam, často si je klienti objednávají do běžně řešených interiérů. Zde je lepší celek odlehčit a počítat s tím, že dveře na sebe budou poutat pozornost. To je však hlavně práce designérů a architektů. To, že kresba nejlépe vynikne ve velké ploše, tedy na plných dveřích, není snad ani třeba dodávat.


JAKÉ POVRCHOVÉ ÚPRAVY MOHOU DVEŘE MÍT?
Standardně dodáváme čtyři odstíny moření – přírodní, skořicová, hnědá kouřová a čokoládová. Do budoucna ale počítáme s rozšířením základní škály odstínů mořené dýhy i o speciální barevné efekty. Nabídnout můžeme také dvě povrchové úpravy. Lakování je lepší pro zvýšení odolnosti a vhodnější mechanické a užitné vlastnosti. Olejo-voskování je druhá možnosti, která je 100% ekologická. Materiál dýchá, na závadu může být ale lesk plochy a zpočátku je také olejovosk cítit. Je to však trend a mnoho zákazníků tuto variantu vítá.


JAK JE TO SE ZÁRUBNĚMI?
Ke dveřím se dodává obložková zárubeň s podobnou kresbou (není zcela totožná jako na dveřích), která má minimalistickou ostrou hranu, což mají architekti rádi.Zárubně lze vyrobit také pro posuvné dveře do zdi nebo do pouzdra (JAP, Eclisse apod) Zajímavou možností je i lakování dýhy do odstínu barvy RAL, kdy například k mořeným dveřím umíme dodat černou dýhovanou zárubeň. Vzniká tak neobvyklý kontrast a dveře vyniknou jako obraz v krásném rámu.


CO KDYŽ CHCE KLIENT TENTO POVRCH I NA DALŠÍ PRVKY V INTERIÉRU?
Ano, i s tím jsme se setkali a můžeme vyrobit také dveře k vestavěným skříním ve stejném provedení (v kombinaci se sklem nebo dalšími typy výplní). Vyrobit umíme i drobný nábytek, jako jsou police, stolky, lavice atd. Vše pak pěkně ladí a jednotlivé materiály se „netlučou“.


A CO MOŘENÍ NA MÍRU PODLE VZORKU – DOKÁŽE TO VÝROBA TAKÉ?
Ano, stává se, že to zákazníci požadují. Na základě dodaného vzorku (například podlahoviny) lze po dohodě mořit do požadovaného odstínu. Připravíme několik vzorků a poté následuje odsouhlasení. Pak jde opravdu o unikátní dveře!
 

www.dverecag.czzpět na rozhovory