Kulturní revoluce v koupelně

Průmyslový designér Christoph Behling navrhl pro značku Geberit toaletu AquaClean Mera. Zeptali jsme se, co pro něj tento produkt znamená a co je pro něj v jeho profesi nejdůležitější.

PANE BEHLINGU, CO PŘESNĚ OBNÁŠÍ PRÁCE DESIGNÉRA?
Mým cílem je vytvářet výrobky, které budou lidi provázet po celý život. Při této práci je důležité nalézt rovnováhu mezi novým a osvědčeným. Když se mi to nepodaří, znamená to, že jsem odvedl špatnou práci a ve svém úkolu jsem selhal. V tomto smyslu nevnímám sám sebe jako designéra, který cílevědomě sleduje své vlastní vize, ale spíše jako součást celkového procesu vývoje. Mou ambicí není dát na věci svoje razítko, ale pokusit se zdůraznit vlastnosti, které již mají obsažené ve své DNA. Proto je pro mě tak důležité úzce spolupracovat se svými zákazníky.


JEDNÍM Z POSLEDNÍCH VÝROBKŮ, KTERÉ JSTE PRO GEBERIT NAVRHOVAL, JE TOALETA S INTEGROVANOU SPRCHOU AQUACLEAN MERA. CO PRO VÁS TENTO PRODUKT ZNAMENÁ?
Před deseti lety jsem rekonstruoval svůj dům v Londýně a chtěl jsem si nainstalovat toaletu s integrovanou sprchou. Moje žena byla ale zásadně proti, protože se jí tyto toalety zdály příliš ošklivé. Problém toalet s integrovanou sprchou byl v minulosti v tom, že ačkoliv fungovaly skvěle, působily moc sterilně a technicky. Když mě Geberit před pěti lety požádal, abych navrhl ne jen tak obyčejnou toaletu s integrovanou sprchou, ale to „nejlepší WC na světě“, byl jsem opravdu nadšený.

ZNAMENÁ TO, ŽE JSTE PŘESVĚDČEN O VÝHODÁCH OČISTY VODOU?
Umýt se vodou je prostě v každém ohledu lepší. Utírat se papírem je opravdu hloupý nápad. Tělo si přece také nečistím papírem, když se vrátím z vyjížďky na horském kole. Voda je mnohem příjemnější, ekologičtější a hygieničtější. Jsem si jistý, že každý, kdo by měl tu možnost používat několika týdnů toaletu s integrovanou sprchou, by se jí už nechtěl nikdy vzdát. Prostě se už bez toho necítíte čistí – jako byste měli ráno vyjít z domu bez osprchování.


CO JE ZVLÁŠTNÍHO NA TOALETĚ S INTEGROVANOU SPRCHOU, KTEROU JSTE NAVRHL PRO GEBERIT?
Navrhli jsme ji tak, aby měla co nejmenší objem a aby její chromový kryt vytvářel odstup mezi mísou a stěnou. Chtěl jsem, aby Mera vypadala, jako by se „vznášela“, a dodávala koupelně pocit lehkosti. Bylo pro nás důležité vytvořit design, u kterého můžete cítit všechny technické výhody, aniž byste je museli vidět. Vývoj toaletyAquaClean Mera nám trval víc než čtyři roky a pracovali jsme na něm se zhruba 30 inženýry z různých oddělení firmy Geberit.


JAKÉ JSOU PODLE VAŠEHO NÁZORU TRENDY, KTERÉ DNES DOMINUJÍ KOUPELNOVÉMU DESIGNU?
Z celého domu je to právě koupelna, která se v průběhu několika příštích let nejvíc změní. Zejména pokud jde o technické inovace, má hodně co dohánět. Vyvíjí se například stále nové a nové kuchyňské výrobky. Pračky, mikrovlnné trouby a indukční sporáky výrazně usnadnily náš každodenní život a domácí práce. Velmi mě překvapuje, že je v dnešní době počet nových patentů pro koupelnové inovace tak nízký. Jsem si jistý, že výrobky, jako jsou toalety Geberit s integrovanou sprchou, urychlí vývoj a inspirují nové trendy. Koneckonců, inovativní funkce, jako je sprcha, osoušení, odsávání zápachu nebo vyhřívání WC sedátka, usnadňují naše každodenní hygienické povinnosti. AquaClean Mera je toaleta, která má na to, aby způsobila kulturní revoluci v koupelnách!

www.geberit.czzpět na rozhovory