Lovci originálů

Žijeme v době konzumu, akční nabídky a nové výrobky se na nás valí ze všech stran. Co zvolit, aby to zítra nebylo již „mimo“. Vybrat do interiérů pomíjivý solitér stejně jako to, co bude mít každý druhý ve svém obývacím pokoji, nikdo nechce.To je také důvod, proč se stále více zaměřujeme na originály, vracíme se do historie a hledáme něco jedinečného. Jak to však udělat, aby nás to nestálo neskutečně mnoho času? Možná je řešením Hip Hunter. A kdo to vlastně je?Na to jsme se zeptali Zdenky Springerové, která pod svou značkou Miyau in Wonderland hledá v Nizozemsku ty nejúžasnější originály zákazníkům přímo na míru.


KDO TO HIP HUNTER VLASTNĚ JE?
Název Hip Hunter jsem si musela vymyslet sama, protože mi na trhu chybělo správné pojmenovaní pro to, co dělám.V podstatě oproti konkrétnímu zadání od klienta vyhledávám bytové doplňky a nábytek takzvaně na míru.


A JAK TO PŘESNĚ FUNGUJE V REÁLNÉM SVĚTĚ?
Klient mi pošle zadání, co konkrétně hledá, jaké má preference, například materiál, doby ze které má výrobek pocházet, či barvy atd. Určí mi pro každou věc svůj finanční limit. Na základě zadání připravím pro klienta výběr položek, ze kterých si sám vybere své favority. Dohodneme cenu a já položku vydražím na aukci. Na svém facebookovém profilu pak dělám i pravidelně výběry zajímavých předmětů, které jsou aktuálně v Nizozemsku k mání.


JAK JE TO PAK S DOPRAVOU?
Termín dodání s klientem ladím vždy podle potřeby. V případě menších zásilek odesílám zboží do dvou dnů od připsání platby na můj účet, využívám služeb nizozemské pošty či UPS, zboží posílám doporučeně a pojištěné. V případě větších kusů využívám služby českého přepravce. Zde je však zpravidla třeba splnit minimální zavážkovou hranici, kdy jde zhruba o tři až čtyři položky. Odsouhlasená prodejní cena za položku je již vždy včetně přepravy do ČR, mé provize, popřípadě včetně DPH, jde-li o fyzickou osobu. Vzhledem k tomu, že je moje společnost registrovaná v Nizozemsku, fakturace z mé strany probíhá v eurech, a je tedy případně nutné počítat s poplatky za mezinárodní platbu.


CO VŠE VLASTNĚ DOKÁŽETE NA AKCÍCH A BAZARECH SEHNAT?
Myslím, že záleží čistě na fantazii každého z nás a přání toho, co by kdo chtěl mít doma. Následně jsem schopna dohledat takřka cokoliv. Z věcí, co jsem doposud sháněla, se jedná o různá svítidla (stolní, stropní, stojací či závěsné lampy), obrazy, sochy a jiné dekorace, zrcadla, vázy, přehozy na postel, křesla, židle, stolky odkládací, televizní i konferenční, staré školní plakáty, truhly, vitríny, gauče, porcelánové servisy, klenky na víno, hrnečky, talíře, svícny, rámy obrazů, domácí fontánky, glóbusy, poličky, držáky na noviny a časopisy, podnožky, lenošky, hodiny, botníky, koberce, dámské i pánské šperky a jiné módní doplňky, piknikové koše, větráky, modely lodí, popelníky a mnoho dalšího.


MÁTE NĚJAKÝ ÚLOVEK, KTERÝ VÁS CHYTIL ZA SRDCE A TĚŽKO SE VÁM PŘEDÁVAL DÁL?
Litografie od Andrese Hoyose – 1928, byla krásným úlovkem, kterou jsem kupovala s tím, že ji prodám. V momentě, kdy jsem ji zavěsila u nás v kuchyni, jsem naprosto propadla jejímu kouzlu a tušila, že bude velmi těžké ji prodat. Nakonec našla svůj nový domov v jižních Čechách u paní, která se do ní zakoukala přesně jako já. Radost, kterou lidem přinese možnost pořídit si něco takového, je mi pak odměnou za nález akového pokladu.


JE TO TEDY SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST. JAK VÁS TATO ČINNOST VŮBEC NAPADLA?
Zcela určitě. Vlastní nápad přišel, když jsme se s manželem stěhovali do nového dvoupodlažního bytu, kam bylo zapotřebí komplet nové vybavení. Během hledání nábytku a doplňků pro nás a následných reakcí z našeho okolí, jsem si poprvé uvědomila, že dělám něco, co mě opravdu baví a čím mohu přinášet radost i ostatním. Přinášet lidem radost je něco, čemu se snažím věnovat i ve svém volném čase, kdy jsem spolu s dalšími lidmi založila neziskovou organizaci Azara socialni, z. s. (http://socialni.azara.cz/index.php/cz/“http://socialni.azara.cz/index.php/cz/), která si bere za úkol pomáhat tam, kde je třeba. Navázali jsme spolupráci s dětským domovem Střekov (https://ddstrekov.cz/“https://ddstrekov.cz/), jehož jsme patronem a kam se snažím za Miyau in Wonderland pravidelně jednou za tři měsíce přivážet hračky, sportovní náčiní a různé bytové doplňky. Mít svůj život v rovnováze se světem a neignorovat události, co se kolem mě dějí, to je, oč mi běží :)

Zdeňka Špringerová,
Miyau in Wonderland
zdenka.miyau@gmail.com
www.facebook.com/miyauinwonderland
miyau.freeblog.site/zpět na rozhovory