Nejen o re-designu s Gábinou

Bytový textil a jeho instalace jsou při realizaci interiéru specifi cké oblasti stejně jako výroba nábytku či volba svítidel. Jaké jsou novinky v této branži, co textil umožňuje a jak s ním lze v interiéru pracovat, jsme se zeptali Gábiny Duškové, spolumajitelky studia DR interiér v Průhonicích, které se na tento sortiment zaměřuje.

BYTOVÝ TEXTIL JE V PODSTATĚ DEKORACE A MNOZÍ JEJ BEROU NA LEHKOU VÁHU, PROČ JE PODLE VÁS DŮLEŽITÝ?
V dnešní době je trendem jednoduchost, která je promítána i do vnímání celkového pohledu na dekorace interiéru. Nesmíme však zapomínat na to, že textilnídekorace, ať už jsou to závěsy, záclony, i polštářky a přehozy, by měly být nedílnou součástí každého interiéru. Není potřeba desítek metrů textilu, ale i jen nepatrný náznak formou okenního závěsového aranžmá či lehké záclony dokáže pocitově zateplit, a tím i pro klienta celkově zútulnit jeho nový interiér. Dalším aspektem je potřeba stínění a případně zlepšení akustiky v místnosti. Dnes již jsou v nabídce textilie, které výborně poslouží k vyřešení těchto požadavků.

ABY VŠE DOPADLO NA VÝBORNOU, KDY JE TŘEBA VYBÍRAT VHODNÉ LÁTKY?
Řešit stínění je ideální již v průběhu celkového návrhu interiéru. Vždy je dobré připravit technické podmínky pro budoucí umístění systémů (kolejnic, garnýží), aby byl výsledek ideální a budoucí montáž byla co nejsnazší a bez dalších větších stavebních zásahů. Samotné textilie je dobré vybírat až v kontextu s nábytkovým vybavením. Samozřejmě, určitou představu by architekt nebo designér měl mít již při samotném projektování, nicméně konkrétní výběr materiálů většinou přichází na řadu až v závěrečné fázi realizace, někdy dokonce až po zabydlení klientů, s přihlédnutím na jejich pocity z nového bydlení. Tím samozřejmě nechci říci, že je ideální začít řešit s klientem stínění týden před nastěhováním…

S DESIGNÉRY PRACUJETE CELKEM ČASTO, JAKÉ MEZERY PODLE VÁS MAJÍ V OBLASTI BYTOVÉHO TEXTILU A V ČEM¨JE TŘEBA JIM PORADIT?
Nemluvila bych o „mezerách“. Designéři mají většinou jasnou představu o tom, jak by dekorace měla vypadat. Jen je někdy potřeba trochu pomoci při výběru správného materiálu, co se složení a funkčnosti týče. Každá látka má jinou gramáž, jinou tvárnost, a ač se na první pohled může tvářit jako „to pravé“, nemusí fi nálně po ušití a naaranžování splňovat prvotní představu designéra nebo klienta. Proto je vždy důležité věnovat výběru čas, klienta nebo kolegu si vyposlechnout a snažit se vcítit do jejich vnímání a potřeb a poté najít optimální řešení.

KTERÉ ZE SYSTÉMŮ ZASTÍNĚNÍ MÁTE NEJVÍCE V OBLIBĚ?
To je velmi individuální. Každý interiér si žádá své. Osobně upřednostňuji jednoduché dekorace, které pouze doplní celý interiér a dodají mu fi nální podobu. Samozřejmě jsou případy, kdy je vyžadováno, aby textil hrál hlavní roli a byl jakýmsi solitérem s tzv. wow efektem. Tady je pak možné dovolit si výstřelky ve volbě vzoru i barevných kombinací. V moderních interiérech s velkými prosklenými plochami velmi ráda používám pouze jednu vrstvu textilu, tzv. in between
materiály, tedy něco mezi záclonou a závěsem. V oblibě jsou také římské rolety, které používáme hlavně do prostor kuchyní, koupelen, pracoven nebo dětských pokojů, tedy tam, kde je nežádoucí volně visící, vlající textil. Ty lze vyrobit téměř z jakéhokoli materiálu, mohou být jednovrstvé nebo i podšité neprůsvitnou vrstvou, tzv.¨blackoutem.


NEDÁVNO PROBĚHL VELETRH MAISON OBJET A DECO OFF PARIS, CO VÁS OSOBNĚ ZDE NEJVÍCE ZAUJALO, PŘEKVAPILO, NEBO DOKONCE ŠOKOVALO?
Tyto akce jsou pro nás velmi milou, každoroční povinností. Jednak zde vybíráme nové kolekce textilu a tapet pro nadcházející sezónu a jednak je to také velmi příjemné a inspirativní setkání s kolegy a partnery. Letošní sezóna se barevně nese v tónech vodních živlů – tedy v různých odstínech modré, tyrkysové a zelené, velmi efektně kombinovaných s terakotovou a oranžovou barvou. Další barevnou linkou je jemně pastelová růžová a světle modrá, které byly vyhlášené Pantone barvami roku. Materiálově jednoznačně přírodní look, i když už ne tak surový jako v letech předchozích. Zřetelný je také návrat k hedvábí.


RE-DESIGN INTERIÉRU POMOCÍ LÁTEK – JDE TO A DÁTE NÁM PÁR TIPŮ, JAK NA TO?
Jde, a dokonce velmi jednoduše. Ráda doporučuji klientům tzv. polštářkovou metodu. Jestliže se základ, tedy např. barva sedačky či závěsů ponechá v neutrální podobě, můžeme pomocí dekoračních polštářků měnit design interiéru třeba podle ročních období. Na zimu je vhodné sáhnout například po umělé kožešině, doplňky z níž jsou od pravé téměř k nerozeznání a navíc mají snadnou údržbu a navodí v sychravých dnech hřejivý pocit. Ale například i římská roleta se dá velmi jednoduše obměnit, při zachování stávajícího systému, pouze výměnou textilu. Toto jsou asi nejpoužívanější a přitom velmi cenově dostupné metody pro zdařilý re-design interiéru.

www.drinterier.czzpět na rozhovory