Neuvěřitelná technologie

Na souboru veletrhů o bydlení na jaře v Letňanech jsme se zastavili u expozice Decopierre, protože jsme na první pohled přesně netušili, o co vlastně jde. Po delším rozhovoru nás tato technologie opravdu zaujala, a tak jsme se sešli s panem Ing. Petrem Čelišem ještě jednou a znovu se ptali. Odpovědi na naše dotěrné otázky najdete níže...

Co to Decopierre vlastně je?

Je to výjimečný produkt – technologie, kterou lze aplikovat do exteriéru i do interiéru na povrchy zdí, stěn, fasád, sloupů, jak při novostavbě, tak i při rekonstrukci. V exteriéru je vhodná i na zateplené objekty, protože má velmi malou hmotnost 25 kg/m2 . Používá se i tam, kde je sanované zdivo, protože je prodyšná, a v neposlední řadě se hodí na budovy, jejichž vzhled schvalují i památkáři. Aplikuje se však i do interiérů, kde se z něj mohou vytvořit různé obrazce, rozmanité druhy kamene či pouze hladký, netradičně řešený povrch stěny.

Jaké obrazce máte na mysli?

Nejčastěji se dělá replika různých kamenů, cihliček nebo vzhled à la benátský štuk. Lze však udělat téměř cokoli, podmínkou ale je, že musíte vědět, co chcete, respektive musíte mít vzor, jejž chcete. Materiál nemá v tomto směru žádné omezení a vše je jen na fantazii zadavatele, ať jde o koncového klienta, či interiérového architekta. Právě pro tyto profesionály je to výzva! Vrstva je 2–2,5 cm hluboká a dle toho lze vzory vyřezávat.

Jaký má materiál složení?

Velkou předností je fakt, že se jedná o čistě přírodní materiál. Základem je tepelně zpracovaný přírodní vápenec, mramorová drť a minerální barviva.

Lze si zvolit i barevnost?

Ano, to jde. Barevnost se vytváří přidáváním barviv do omítkové směsi. Vždy se jedná o přírodní pigmenty (žlutá, hnědá, oranžovočervená, černá). O finálním barevném odstínu se většinou rozhodne až na místě při realizaci konečným rozhodnutím zákazníka, který se tak podílí přímo na realizaci.

Na jaké povrchy v interiéru lze aplikovat?

V podstatě na cokoli – od betonu přes cihlové zdivo až po sádrokarton. Velmi často se dělá aplikace kolem krbu či podél schodiště.

A jak se vlastně aplikuje?

Směs se nejprve nanáší pod tlakem, což zabezpečuje dokonalou přilnavost k povrchu. Následně se směs pigmentuje a dle požadavku se vytvářejí obrazce. Výhodou je rychlost aplikace. Dva lidé zvládnou za den zrealizovat asi 20–30 m2 . Do 48 hodin je tedy zpravidla hotovo, i s kompletním úklidem.

Kde jste tento zajímavý materiál vůbec objevil?

Narazil jsem na něj na jedné zahraniční výstavě. Velmi mě zaujal, a tak jsme jej zařadili i do našeho portfolia. Decopierre je francouzský produkt. Na trhu je 8 let a za tu dobu má ve své mateřské zemi více než 70 poboček. To nás mimo jiné přesvědčilo o jeho kvalitě.

Má Decopierre ještě další výhody?

Zásadními přednostmi, které pozorujeme, je již zmíněná rychlost a možnost aplikace i na zateplené objekty. Důležitá je nízká difuse vodních par, což umožňuje aplikaci i na sanační omítky. Povrch je totiž prodyšný – stále dýchá. Další předností je široká škála designů, kterých je s ním možné dosáhnout.

A jak se povrch následně udržuje?

Povrch je odolný proti vnějším vlivům a nepotřebuje žádnou speciální údržbu. Omýt se dá tlakově vodou.

Děkujeme za rozhovor!

Ing. Petr Čeliš

Realsan Group SE

info@decopierre-cz.cz

+420 602 441 743

http://www.decopierre-cz.czzpět na rozhovory