Práce v tandemu:Vacek&Smid

Je to již několik let, co nám na semináři Interiéry přednášel Jan Vacek o tom, jak navrhoval knihovnu X SYSTEM, za kterou získal ocenění RED DOT DESIGN AWARD. Nikdy nebylo dost času se sejít a promluvit si, a tak jsme si řekli, že uděláme rovnou rozhovor. Honza Vacek spolu s Martinem Šmídem založili v roce 2011 vlastní studio VACEK&SMID. Pod touto značkou navrhují produktový design – nábytek, svítidla a předměty interiérového mobiliáře. Současně se také zabývají designem a realizacemi interiérů. Od počátku založení studia doprovázejí jeho název přívlastkem „kdo má židli bydlí“ podle rýmu ze známé české písně z 50. let minulého století – v přeneseném smyslu slova to představuje „vytváření prostředí pro bydlení“.

Jan Vacek má za sebou úspěšné studium na Technické univerzitě ve Zvolenu – obor design nábytku, a Slovenské technické univerzitě v Bratislavě – Fakultě architektury, oboru interiérový design. Martin Šmíd vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu, obor nábytkářství, a Vyšší odbornou školu ve Volyni – obor tvorba nábytku a navrhování interiérů. Za svou kariéru získali již řadu ocenění, a protože jich opravdu není málo, seřadili jsme je chronologicky.

ELLE DECO INTERNATIONAL DESIGN AWARDS 2012 – vítěz národní soutěže v kategorii „nábytek“ (knihovna – TV set VLNA ze série Wood-oo collection – Jan Vacek, Martin Šmíd)

RED DOT DESIGN AWARD – winner 2013, v kategorii PRODUCT DESIGN (knihovna – policový systém X SYSTEM – Jan Vacek)

A‘DESIGN AWARD – bronze winner 2013–2014 (stolek LEAF – Martin Šmíd)

A‘DESIGN AWARD – bronze winner 2013–2014 (knihovna – policový systém X SYSTEM – Jan Vacek)

CZECH GRAND DESIGN 2013 – nominace „designér roku“ GERMAN DESIGN AWARD 2015 – nominace (knihovna – policový systém X SYSTEM – Jan Vacek)

INTERNATIONAL DESIGN AWARD 2014 – gold winner (systém modulového osvětlení KUF – Jan Vacek, Martin Šmíd)

i-NOVO AWARDS 2015 – nominace (systém modulového osvětlení KUF – Jan Vacek, Martin Šmíd)

Kdy jste se rozhodli, že obor interiérů je doopravdy vaše správná cesta? Byl nějaký milník, který přinesl zvrat?

JV: Od mala mě bavily modely, rád jsem stavěl z ABC Vyškovského vystřihovánky a celkově nic tvůrčího mi nebylo cizí. Proces vzniku něčeho nového, zhmotnění myšlenky – vzrušení z tohoto procesu mě provází od mala.

MŠ: Od dětství mě doprovázela touha něco vytvářet, stavět, kutit ze dřeva a tak dále, ta přerostla poté celkem přirozeně v jasnou představu, že bych se rád živil kreativně v oboru kolem bytové tvorby.

Kde jste se poznali a jak vlastně začala vaše spolupráce?

JV+MŠ: Poznali jsme se v roce 2004 v předchozím ateliéru. V roce 2011 jsme pak spolu založili studio VACEK&SMID, kdy jsme pod přívlastkem „Kdo má židli bydlí“ navrhli nábytkovou šindelovou kolekci Wood-oo Collection, se kterou jsme se prezentovali na Designbloku 2011.

Jak pracujete v tandemu? Jde hodně o konzultace a děláte na různých projektech zvlášť, nebo pracujete dohromady na jednom a činnosti máte rozdělené, nebo je to ještě jinak? Je nějaká dílčí činnost, která vás na práci v tomto oboru štve?

JV+MŠ: Když začínáme pracovat na novém návrhu nějakého produktu, tak se chceme nejdříve důkladně seznámit s materiálem a technologickými souvislostmi. Než je vůbec možné hledat jiný úhel pohledu a přemýšlet v jiných souvislostech, je nutné poznat to minulé a zavedené, načerpat informace a zkušenosti. Je to neustálý proces poznávání a to nás na tom strašně baví. Někdy začínáte od materiálu a pokračujete procesem hledání vhodného způsobu pro jeho zpracování do formy nového produktu. Jindy je to zase naopak – hledáte materiál a technologii pro nový produkt, resp. pro nápad na nový produkt. Každá z těchto cest je jiná a každá má svoje specifika.

Co máte nejraději – práci na interiérech, nebo produktech, nebo výzvy s netradičními materiály a tak dále?

JV: Rádi bychom pracovali více na poli produktového designu, jelikož nyní převažuje práce na interiérech. A nejraději máme takovou práci, kdy oba související směry spojíme, když se může objevit náš produkt i v interiéru, na kterém máme možnost se podílet.

MŠ: S oblibou experimentujeme s netradičními materiály, ale také hledáme nové cesty pro zpracování materiálů tradičních. Spojování a prolínání materiálů, posouvání funkce a s tím spojené nové přesahy, řemeslná tradice vedle kosmických technologií… Máme rádi silné kontrasty, které nakonec ale dokážou vytvořit vjemovou harmonii, přinášejí podněty a vzbuzují emoce. Čerpáme inspiraci ze všeho, co nás obklopuje, design předmětu vnímáme jako proces zpracování myšlenky – někdy je to pohádkový příběh, jindy třeba jen zadání na základě ekonomické kalkulace klienta.

Skicujete v ruce, nebo raději děláte veškeré výstupy na PC? Dáváte přednost více konzultacím, nebo vizualizacím?

JV: Většinou vše začíná ruční skicou, která podporuje tvůrčí proces a fázi hledání. Pro ověření proporcí, hmot, barevností a jiných souvislostí přecházíme samozřejmě do PC. Pro další práci, vizualizace – návrhy a prezentace pro klienta, technické výstupy, je PC dnes nezbytností...

Vytváříte i jiné výrobky než ty do interiéru?

MŠ: Mimo obor interiérové tvorby byla například zajímavá práce na konceptu drobných skleněných prvků do interiéru automobilu jedné renomované značky a dále třeba náramkové hodinky.

Prozradíte, na čem právě pracujete?

JV: V současnosti máme rozpracovaných ve fázi návrhu i realizace několik interiérových projektů a průběžně pracujeme na nových skleněných produktech v rámci připravovaného nového design programu pro značku Preciosa Ornela.

A je něco konkrétního, co byste rádi tvořili, a taková nabídka ještě nepřišla?

JV: Máme za sebou práci se dřevem, kovem, se sklem..., pokud to tedy vezmeme pouze ze strany materiálu, bez ohledu na typ výrobku, tak by nás lákala práce s plastem.

MŠ: A když to vezmu z pohledu interiérového designéra, tak bychom také rádi pracovali na návrhu židle pro sériovou výrobu.zpět na rozhovory