Relax na prvním místě

Wellness prostory patří mezi oblíbená místa nejen v hotelech a akvaparcích, kde jsou dnes téměř samozřejmostí. Tyto relaxační zóny si našly místo také v privátním interiéru. Nejedná se jen o koupelnu s vířivkou, jak by se mohlo zdát. Čím dál více je zájemců o privátní sauny spojené s odpočinkovou místností. Jak lze tyto prostory vyřešit, na co si dát při návrhu pozor a jaké jsou vůbec možnosti saun, jsme se zeptali odborníka pana ing. Karla Dyntara.

KAM VŠUDE V INTERIÉRU JE MOŽNÉ UMÍSTIT SAUNU? MÁ TO NĚJAKÉ OMEZENÍ?
Saunu lze umístit kamkoli, např. i do ložnice. Bavíme se o klasické fi nské sauně, nikoli o infrakabinách. Nejmenší sauna může mít rozměr například 100 × 90 cm, a přesto to může být plnohodnotná sauna. Jediné omezení, které mně napadá, je výška prostoru. Sauny se umísťují i pod schody, ale je důležité, aby alespoň v jedné části sauny byla světlá výška minimálně 190 cm.

CO VŠE JE TŘEBA PŘIPRAVIT PŘED INSTALACÍ SAUNY PO TECHNICKÉ STRÁNCE?
Jediné, co pro umístění sauny potřebujete mít v prostoru sauny, je omyvatelná podlaha (nejlépe keramická dlažba) a přivedený elektrický kabel v případě instalace elektrického topidla nebo komínové těleso v případě umístění topidla na dřevo. Elektrikcý kabel musí být samostatně jištěný odpovídajícím jističem.

U SAUNY JDE HLAVNĚ O PRAVÉ DŘEVO, JAKÉ DŘEVINY JE MOŽNÉ POUŽÍT A KTERÉ JSOU NEJOBLÍBENĚJŠÍ?
Na saunu je potřeba vybírat měkké dřeviny, jako například topol, osiku, olši. V dnešní nabídce máme devět druhů vhodných dřevin, ze kterých vyrábíme kompletní saunové kabiny. Mezi nejoblíbenější patří český topol a exotický cedr, který je charakteristický svou aromatickou vůní.

JE MOŽNÉ OBLOŽIT NĚKTERÉ ČÁSTI STĚN I JINÝM MATERIÁLEM NEŽ DŘEVEM?
Ano je, ale je potřeba dbát vždy na to, že v sauně může být, až okolo 100 °C. To znamená, že například kamenné obklady mohou uživatele nepříjemně popálit. Proto je důležité, aby byly tyto esteticky zajímavé materiály umístěny tak, aby jejich případný styk s naší pokožkou, byl minimalizován.

OCHLAZOVÁNÍ JE PŘI SAUNOVÁNÍ NEZBYTNOSTÍ, STAČÍ V PRIVÁTNÍCH SAUNÁCH KLASICKÁ SPRCHA ČI VANA? NEBO JE VŽDY NUTNÝ OCHLAZOVACÍ BAZÉNEK?
Na ochlazování při saunování stačí klasická sprcha nebo vana, ale pokud chcete svůj zážitek ze saunování ještě více umocnit, doporučuji pořídit si ochlazovací káď, nebo alespoň polévací vědro. Ochlazovací káď je vhodná do venkovních prostorů, kde doporučuji umístit i odpočinkovou zónu. Čerstvý venkovní vzduch, zejména v zimních měsících, je pro otužování a relaxaci našeho organizmu to nejlepší, co můžeme pro sebe udělat.

SAUNY VÁS ŽIVÍ, PATŘÍ SAUNOVÁNÍ MEZI VÁŠ RELAX? (NARÁŽKA NA TO, JAKÁ JE TO SUPER PREVENCE, ODPLAVENÍ NEČISTOT Z TĚLA, SKVĚLÝ POCIT – AŽ EUFORIE)
Já osobně mám saunu v ložnici a saunuji se několikrát do týdne. Sauna patří k mému životu stejně neodmyslitelně jako dýchání. Pokud nečekáte od saunování zázračné vyléčení vašich zdravotních neduhů, ale berete ji jako uvolňující relaxační zázemí, pak si velice rychle získáte na saunování pozitivní závislost. Blahodárné účinky saunování jsou všeobecně známé. Pravidelným saunováním se zbavíte respiračních problémů, má i známé detoxikační účinky, ale především vám přinese pocit uvolnění a duševní očisty.

www.dyntar.czzpět na rozhovory