Svítidla bez obalu

Interiéroví designéři jsou specialisté na prostor. Ať je navržen dobře, nebo špatně, není bez dostatečného osvětlení vidět. A protože obor osvětlování není snadný a nesmí se brát na lehkou váhu, zeptali jsme se na detaily a možnosti svítidel specialisty na osvětlení pana Radka Motyky, který se tomuto oboru věnuje od roku 1991.

KDY JE NEJLEPŠÍ ZAČÍT S ŘEŠENÍM OSVĚTLENÍ DO INTERIÉRU?
S řešením osvětlení do interiéru je třeba začít již při plánování elektroinstalace, je zapotřebí uvažovat o umístění svítidel a k nim potřebných elektrických vývodů (např. nástěnná svítidla, stropní svítidla) a také zásuvek (např. stolní a stojací
lampy). V této fázi je dobré si rozmyslet i možnost stmívání svítidel, obecně doporučujeme použití pětižilových kabelů, které toto umožňují. O osvětlení je nutné uvažovat i při výběru nábytku do interiéru, aby celková atmosféra místnosti ladila, aby bylo vidět tam, kde být vidět má.


JAKÉ JSOU HLAVNÍ ASPEKTY PŘI VÝBĚRU SVÍTIDEL, CO VŠE JE TŘEBA BRÁT V ÚVAHU?
Pro spoustu zákazníků je důležitý design svítidla, až poté cena. Pro nás odborníky je však důležité zejména to, aby svítidlo v první řadě svítilo. Často si zákazník vybere svítidlo, které se mu líbí, ale pak je překvapen, že nesvítí v daném interiéru dostatečně. Proto je zapotřebí dbát při výběru svítidel těchto aspektů v tomto pořadí: svítivost, design, cena.

JAK LZE NEJLÉPE U KONKRÉTNÍHO SVÍTIDLA ZJISTIT SVÍTIVOST A ZVOLIT DOBŘE? JE TŘEBA BRÁT V ÚVAHU I CHROMATIČNOST?
U svítidel v dnešní době nejsou až tak důležité watty, ale zejména hodnoty „lumen“. Je to jednotka světelného toku, která, zjednodušeně, udává, kolik svítidlo vydává světla. Tím je třeba se při výběru svítidel řídit. Pro porovnání – klasická 60W žárovka (která je dnes již nařízením EU zakázána) měla asi 730 lm. V úvahu je třeba brát i barvu světla. Do domácností se používá teplá bílá (teplota chromatičnosti 2700K), do kanceláří studenější bílá (3000 až 6000 K). Čím je vyšší hodnota Kelvin, tím je světlo bělejší (studenější).

ČASTO PRACUJETE S DESIGNÉRY, PROZRADÍTE NÁM, JAKÉ DĚLAJÍ NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI ŘEŠENÍ OSVĚTLENÍ A ČEHO BY SE MĚLI VYVAROVAT?
Jak jsem již uvedl výše, tak nejen mnoho zákazníků, ale často i designéři a návrháři interiérů dbají hlavně na design svítidla, ale zapomínají na to, že svítidlo má zejména svítit. Svítidla vybírají podle obrázku v katalogu a neuvědomí si třeba jeho skutečné rozměry, takže malé svítidlo pak působí ve velké místnosti příliš stroze a místnost dostatečně neosvítí. A naopak.

DESIGNÉŘI A ARCHITEKTI RÁDI VYMÝŠLEJÍ VŠE NA MÍRU, CO SI MYSLÍTE O VÝROBĚ SVÍTIDEL NA ZAKÁZKU?
Nejen designéři a architekti, ale i klientela velmi často vyžadují originální kousky v oblasti osvětlení. Proto vyrábíme svítidla na zakázku – látková, sádrová, kovová.
Zákazník si může vybrat tvar, barvu, látku (nebo vlastní materiál – např. tapetu), celkově tak sladí interiér do posledního detailu. Sádrová svítidla lze natřít vodou ředitelnými barvami, látková svítidla můžeme vyrobit z připraveného vzorníku látek nebo materiálu od zákazníka (vlastní
látka, závěs, tapeta), kovová svítidla lze upravit podle vzorníku RAL.


www.aulix.czzpět na rozhovory