Úžasné řemeslo

Každý, kdo navrhuje interiéry, má rád něco zajímavého, ideálně originálního, vytvořeného na míru prostoru. Nemusí však nutně jít jen o nábytek. Na míru mohou být vytvořeny i různé dekorativní prvky. Možná si říkáte,
na co přesně narážíme – na štukatérství. A protože jde o velmi speciální obor, zeptali jsme se na detaily odborníka – profesionálního štukatéra Jana Jistebnického.

Tento obor není běžný. Jak jste se k němu vůbec dostal? (rodinná tradice, vyučení)
Už od dětství jsem měl možnost se seznámit s tímto řemeslem, neboť otec byl štukatér. Proto, když jsem se měl rozhodnout, čím bych chtěl být v životě, měl jsem jasno. 

Jak dlouho tedy vlastně pracujete v tomto oboru? (rok založení, rodinná firma)
Po absolování uměleckořemeslné školy v Praze 9, Podkovářská, v roce 1996 jsem začal pracovat s otcem a dál sbíral zkušenosti, což v téhle profesi dělá člověk celý život. Během let se k nám přidal i můj bratr. To je tedy řádná doba.

Můžete nám sdělit, jaké nejzajímavější realizace jste dělal?
Každá zakázka je něčím zajímavá, je úžasné vidět, jak pod rukou vzniká originální dílo. Zajímavou zkušeností byla spolupráce na interiéru divadla ve švýcarském Mullheimu nebo na některém z našich zámků (například Sychrov, Veltrusy, Loučeň, Štiřín).

A jak vlastně probíhá spolupráce mezi vámi a interiérovým designérem – architektem?
Designér či architekt nás osloví a seznámí s představou zákazníka. Následují schůzky, výměny e-mailů s návrhy, a dokonce jeden francouzský architekt nám návrhy kreslí rovnou na zeď. Občas pomohou i fotografie zrealizovaných projektů. Vždy se podaří najít požadovanou představu zákazníka a tu následně realizovat.


Takže designér si může vymyslet i velmi netypický dekor?
Přesně tak, záleží jen na fantazii. V tomhle se snažíme odlišit od konkurence a každá taková zakázka je pro nás výzvou a spokojený zákazník odměnou.


A můžete nám popsat, jak vlastně celý proces probíhá? Je rozdíl mezi realizací v interiéru a exteriéru?
Na základě návrhů vyrobíme profilované nebo zdobené fabiony, římsy, lišty, sloupy a následně montujeme. V interiéru vše vyrábíme ze sádry, čili z přírodního materiálu.Práce provádíme i v exteriéru, na fasádách se
jedná o římsy, šambrány, bosáže. Technologie a hlavně používané materiály jsou odlišné. Kromě výroby nového se zabýváme i čištěním, doplněním a opravou původních prvků, například stropů, fasád atd.


Takže nemusí jít jen o zcela novou dekoraci, ale i opravu?
Ano, část naší práce spočívá i v rekonstrukcích, ať už se jedná o činžovní domy, hotely, restaurace, ale i restaurování památek, jako jsou zámky, kostely, kapličky. U památek musíme navíc respektovat požadavky památkářů.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zajímavých projektů, třeba i s našimi čtenáři!
Štukatérství Jistebnický
tel.: 724 048 800
www.stukaterstvi.euzpět na rozhovory