Budoucnost denního osvětlování

Autor: Radomír Kučera

Způsobů denního osvětlování je několik. Tím nejběžnějším jsou okna, jejichž velkou nevýhodou je nutná údržba. Totéž platí o světlících, nikoliv však o světlovodech. Velkou předností světlovodů je konzistentní úroveň světla po celý den, soustředěné nebo rozptýlené světlo po celý den a vedení světla i kolem překážek. Také zabraňují tepelným ziskům a ztrátám. Délka tubusu je až 30 metrů. Neoslňují, jsou bezúdržbové a zabírají minimum střešní plochy. 


Samozřejmě mají i nevýhodu, a tou hlavní je (nebo spíš není) výhled. Činnost světlovodu zahrnuje tři části: zachycení, přenos a rozložení světla na výstupu. K zachycení světla se používá zařízení Raybender®, která využívá patentovanou optickou Fresnelovu čočku a inovativní integrované zrcátko LightTrackerTM. Přenos využívá nejodraznější materiál používaný v TDD – Spectralight® Infinity, který má odraznost světla 99,7 %. Výstup světla je tak 94 % po dvaceti odrazech.Navíc tento materiál poskytuje nejčistší barvy – ideální teplotu chromatičnosti (CTM). Podání barev je nejpravdivější a nejjasnější (index podání barev CRI je přibližně 100).
Světlo je distribuováno pomocí stropních difuzérů. Kontrola probíhá patentovaným motýlkovým systémem. K ovládání lze použít vypínače či dálkový vypínač.

Typy:

SKYVAULT
– velké tubusy pro velké prostory.
Největší možný průměr je 740 milimetrů Pro stropy vyšší než 5,5 metrů (od podlahy k difuzéru).


SOLAMASTER
– stvořeno pro všestrannost.
Poskytuje skvělou úroveň osvětlení, vysoce adaptabilní a ideální pro komerční světelné aplikace. Průměr tubusu je 530 milimetrů a lze jej vést do +15 metrů.


BRIGHTEN UP
– přivádí světlo i efekty.
Osvětluje místnosti s výškou stropu do 3 metrů nebo vytváří architektonické efekty, například světlené stěny, boční vedení atd. Navíc lze dodat s dekorativními difuzéry.

www.solatube.cz
WT-WINDOWS TOMORROW s. r. o. je výhradní dovozce světlovodů Solatube Solatube International, Inc., je světový lídr a výrobce tubusových denních systémů – světlovodů – od roku 1991.

 zpět na seznam