Kouzlo minimalismu- technická řešení

Autor: Jakub Colon

Vminulém čísle magazínu Interiéry jsme psali o výhodách skrytých zárubní a novém typu dveří Master a Strong. Protože toto téma je obsáhlé, prvky se stále vyvíjejí a při realizaci padá řada dotazů, zaměřili jsme se tentokrát na technická řešení.


MASTER
Tyto dveře mohou být v otočné i posuvné variantě po stěně i do stavebního pouzdra. Dveřní křídlo v šíři 40 mm je možné v bezpolodrážkové i polodrážkové verzi (25/15), v šíři 62 mm je k dispozici pouze polodrážková verze (47/15). K dispozici je i reverzní forma otevírání. U otočné varianty se používají skryté panty. Pro větší praktičnost je používán zámek se skrytou magnetickou střelkou, která zamezuje oděru hrany zárubně. Vzdálenost spodní hrany dveří od podlahy je 6 nebo 7 mm, šířka spáry mezi zárubní a dveřmi na straně bočnic i nadpraží je 3 nebo 4 mm podle typu dveří MASTER. V rámci dveřního systému se skrytou zárubní Aktive mají dveře nezávislou certifikaci na zvukově izolační vlastnosti do výše zvukového útlumu 34 dB.


MASTER CLEAR
Tato alternativní varianta má dveřní křídlo zcela bez vnitřní výplně, tedy jak bez extrudovaného polystyrenu, tak bez vnitřních hliníkových příček. Na svém povrchu nese opláštění čirým sklem float nebo planibel. Konstrukční detaily obvodového rámu a zámku kryje černý obvodový podkresový pás nalakovaný na skleněném opláštění nad hliníkovým rámem. Jestliže klient nebo designér požaduje větší rozměry dveřního křídla, jsou nutné vnitřní hliníkové rozpěrky. V těchto případech je černý podkres rozšířen i na středovou část skleněného pláště tak, aby rám skryl vnitřní hliníkové rozpěrky.


STRONG
Druhým zástupcem dveří s hliníkovou konstrukcí je celoskleněná varianta – dveře STRONG v bezplodrážkovém provedení. Šíře hliníkového rámu je 40 mm, přičemž pohledový hliníkový rám po obvodu dveřního křídla je 32 mm. Oproti dveřím MASTER je tentokrát jako nosná část využit střed eloxovaného profilu, do kterého je vsazena jednovrstvá skleněná výplň o tloušťce 4 mm, včetně požadované úpravy. Maximální šířka dveří, aniž by se museli zpevňovat příčkami, je 100 cm a výška 280 cm. Tyto dveře mohou být opět v otočné i posuvné variantě po stěně i do stavebního pouzdra. Vždy jde o bezpolodrážkovou variantu, otočné dveře jsou doplněny čípkovými panty a magnetickým zámkem se skrytou střelkou.
U varianty zasouvacích dveří STRONG do stavebních pouzder je doporučený atypický rozměr. Je to proto, aby byl při zavření dveří zachován rovnoměrně viditelný pohledový rám na obou bocích a v části nadpraží.

UCELENÝ DVEŘNÍ SYSTÉM
Oba typy dveří – MASTER i STRONG, jsou určeny pro komplet se skrytými zárubněmi, což platí pro otočnou i posuvnou variantu. Varianta skryté zárubně AKTIVE má oboje dveře, verze zárubně EMOTIVE pouze dveře MASTER. Samozřejmostí je použití v posuvném provedení na zeď – systémy TRIX a nebo posuv PREMIUM, který je kotven přímo do stavebně „surového“ stropu a jeho nosný profil je následně skryt do podhledu z SDK.
Stavební rozměry pro dveřní bezobložkové systémy:
- síla dokončené příčky – 125 mm a vyšší
- šířka čistého průchodu pro jednokřídlé dveře – od 600 do 1000 mm
- šířka čistého průchodu pro dvoukřídlé dveře – od 1 250 do 2050 mm
- výška čistého průchodu – 1970 mm,
1982 mm, 1985 mm, 2100 mm, 2112 mm, 2115 mm, atyp až do 3700 mm.


POZOR!
- šířka hrubého stavebního otvoru – vždy větší o 2 cm větší, než je vnější šířka zárubně včetně kotev (platí pro standardní i atypické rozměry)
- výška hrubého stavebního otvoru – vždy větší o 1 cm větší, než je vnější výška zárubně, včetně kotev (platí pro standardní i atypické rozměry)
- při rekonstrukci/výměně klasických obložkových zárubní za bezobložkovou skrytou variantu má investor v podstatě dvě možnosti:
a) úprava velikosti stavebního otvoru – zvětšení otvoru přibližně o 1 až 2 cm a použití standardizovaných rozměrů skrytých zárubní
b) ponechání původního stavebního otvoru a výroba atypického rozměru skryté zárubně a dveřního křídla – v tomto případě je třeba počítat se zmenšením vlastního dveřního průchodu přibližně o 1 až 2 cm.

www.dvere-jap.czzpět na seznam