DOMOTEX 2016

Veletrh DOMOTEX odkazuje podle svého názvu především k prezentaci textilu. Původně také vznikl jako výstava textilních podlahovin, ručně i strojově vyráběných koberců.

Dnes je z něj největší mezinárodní přehlídka podlahovin, která probíhá v německém Hannoveru každoročně v polovině ledna. V letošním roce bylo v celkem dvanácti halách soustředěno na 1441 vystavovatelů, výrobců podlahovin, doplňků i nářadí pro podlaháře z 59 zemí. Novinky, které představovali, si přijelo prohlédnout přes 45 000 návštěvníků z více než 100 zemí celého světa.

Veletrh je koncipován výhradně pro odborníky v oboru, běžná veřejnost sem nemá přístup, jde tedy o vysoce profesionálně pojatou akci, která představuje nejaktuálnější trendy a novinky pro následující období. Prohlídku veletrhu je možné rozložit do dvou bloků. Prvním jsou podlahoviny textilní, druhým především dřevo, lamináty a vinylové podlahoviny. A ač by se mohlo zdát, že podlaha je záležitostí poněkud „přízemní“, jde i zde o vizuálně strhující, originální podívanou.

Pro lepší orientaci v záplavě podlahových materiálů připravují organizátoři akci Innovations@ DOMOTEX, což je představení nejzajímavějších výrobků na speciálních panelech, včetně reálných vzorků. Jestliže vás některé zaujmou, jste prostřednictvím kontaktu a mapky na panelu směrováni přímo do jejich stánku. Objednat se lze také na „Guided tours“, hodinovou či dvouhodinovou prohlídku s průvodcem, kterými bývají interiéroví architekti či designéři, provádějící zájemce po nejzajímavějších stáncích. A až budete unaveni ze záplavy trendových novinek, navštívit můžete zcela jiný svět. Na obrovské ploše celých čtyř hal se vám otevře nekonečný orientální bazar s horami a stohy orientálních ručně vázaných koberců, které vám na požádání předvedou a ještě nabídnou skleničku čaje, roznášeného po halách na typických závěsných podnosech.

Orientovat se v orientálních kobercích není snadné, vodítkem proto může být přehlídka tří desítek finalistů a vítězů ceny Carpet Design Awards, která se tu letos konala už po jedenácté. Jde o nejlepší ručně tkané historické, ale i moderní koberce, u nichž odborná porota hodnotí nejen design, ale i řemeslné provedení a jakost materiálu. Jako na každém veletrh v závěru prohlídky dojmy trochu splývají a k zapamatování jsou produkty něčím výjimečné. Mohou to být třeba laminátové podlahoviny vhodné do koupelen, vinylové dílce s naprosto dokonalou imitací dřevěných dekorů nebo tkaného povrchu, extra dlouhá dřevěná prkna, nebo třeba výjimečná designová kolekce, jaká vzešla z dílny Patricie Urquioly pro italskou fi rmu Listone Giordano. Každopádně je zajímavé veletrh navštívit a udělat si alespoň rámcovou představu o tom, jak široké je dnes spektrum podlahovin i jaké trendy můžeme v nadcházejícím roce očekávat.


Jana Komárková

 zpět na veletrhy