I saloni 2017

Je to neuvěřitelné, ale největší evropská akce v oblasti interiérového designu Salone Internazionale del Mobile v Miláně se konala již po padesáté šesté. Přehlídka zahrnovala kromě veletrhu nábytku také prezentaci svítidel Euroluce, o které se dozvíte na dalších stránkách. Proběhl také veletrh Workplace3.0, zaměřený na vybavení kanceláří, a SaloneSatellite, kde se prezentují mladí designéři se svými počiny. Vystavovalo zde více než 2 tisíce společností a za 6 dní (od 4. do 9. dubna 2017) prošlo vstupními branami více než 343 tisíc návštěvníků ze 165 zemí světa. Tato čísla dokazují, jak je veletrh megalomanský a nelze jej jedněma očima vyhodnotit. Berte tedy následující řádky jako subjektivní dojmy a výběr toho nejzajímavějšího z našeho úhlu pohledu z výstaviště Rho.

Vždy začínáme prohlídku hned první den, tedy v úterý, kdy nejsou ještě prostory přeplněné lidmi. První místo, kam směřujeme, jsou haly s prestižními značkami, kde se dá nejvíce pozorovat trendovost a vývoj v oblasti nábytku. Je to stejné jako s módou, začíná se u „haute couture“ a design pak končí u klasické konfekce.

První expozice nás vždy naladí, hned na rohu má totiž velký stánek Kartell. Ten letos slavil 50. výročí a celá show se nesla v duchu Contamination. Kontaminováni designem jsme tedy již byli a pak jsme se vydali k dalším značkám, jako je Poltrona Frau, Molteni, Cassina, Cappellini, Driade a Edra. Zde jsme museli na prohlídku chvilku počkat, předběhl nás totiž italský prezident Sergio Mattarella se svou ochrankou. A pak jsme pokračovali dál a dál a druhý den znovu a znovu. A co jsme vypozorovali?

Barevnost byla klidnější než na veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem. Přesto měla řada potahů křesel, taburetů i pohovek červenou či zelenou barvu. K vidění je stále modrá ve své zastřenější nebo temnější podobě, často také s příměsí šedé. Řada výrobců stále používá jemnou růžovou – pudrovou, šedá je samozřejmostí. Nábytek byl často v tmavém provedení, někdy i ve zcela černé nebo alespoň s akcentem této barvy. Bílá byla upozaděná, stejně jako vysoký lesk. Někdy se objevila deska s aplikací digitálního tisku. Ten není rozhodně kýčový, volba dekorů byla velmi příjemná a decentně dekorativní. Velkým hitem je použití kůže. Ta se aplikuje na různé části nábytku, jak horizontální, tak vertikální, na velké plochy či pouze detaily. Často je doplněná výrazným švem v kontrastní barvě, což efekt ještě umocňuje. Sedací nábytek – od pohovek přes křesla až po jídelní židle, je pohodlnější a více ergonomický a zaoblený, což vítáme. Pohovky i křesla mají jednobarevný potah, někdy doplněný výraznými dekorativními polštáři. Najdou se však i křesla v extravagantním potahu s výrazným vzorem – přímo určeným tomuto solitéru. U pohovky je málokdy jeden velký konferenční stolek. Ve většině případů jsou menší stolky ve větším počtu rozmístěné kolem a mají i různý tvar, výšku, povrchovou úpravu. U italských značek panuje stále obliba mramoru, a to nejen na stolcích, ale i na horních plochách komod. Sklo jde také v oblibě směrem nahoru. Jedná se však o sklo čiré, kouřové či doplněné tiskem či textilií. Matné typy jsou téměř passé. Sklo se používá na horní desky stolů, aby byla vidět extravagantní podnož, na konferenční stolky a hlavně do vitrín, které jsou ve většině případů osvětlené diodami LED. Lůžka jsou stále s čalouněnými čely, občas doplněná o rafinovanou „vychytávku“. Někdy působí robustně, jindy jako by levitovala. Skříně stejně jako komody jsou stále bez úchytek. Otevírání je řešeno bezúchytkovými systémy, nyní častěji lištami, různými výřezy, záfrézy či jiným rafinovaným detailem. Když se úchytky objeví, mají buď stejnou barvu jako podklad, nebo jsou netradiční a výrazné. Dveře skříní byly občas řešeny i jako celoskleněné, což stojí v praxi za větší zvážení (kvůli úklidu). U komod jsou dvířka různobarevná, respektive z různých typů materiálu: lak, sklo, dýha, potisk – to vše na jednom solitéru. Doplnění masivního dřeva k modernímu materiálu jako je sklo či lak, není ještě out.

Rozkládací systémy, výsuvná lůžka a stoly byly také k vidění. Určitý typ výrobců se zaměřuje na malometrážní byty. Zde však z praxe víme, že se často řeší zakázkově přímo na míru a jde spíše o výběr kování než o použití konkrétního solitéru. Boom zažívá nábytek do exteriérů, který rozhodně nepůsobí neosobně a plastově. Pohovky, lenošky, křesílka i jídelní sestavy jsou často k nerozeznání od těch určených pouze do interiérů. Jejich jedinou nevýhodou je zatím pořizovací cena, ale na toto téma by byl další článek. Nyní se kochejte novinkami a inspirujte se, jestliže jste veletrh nestihli osobně.zpět na veletrhy