Interzum novinky a inspirace pro tvorbu nábytku

Na tomto veletrhu nejde o hotové výrobky, ale o komponenty k výrobě nábytku a dalšího vybavení interiérů. Najdeme zde 3 základní skupiny exponátů: materiály, kování a stroje. My jsme se zaměřili na první dvě skupiny a čerpali pro vás novinky a inspirace. Bylo se opravdu na co dívat a za redakci můžeme říci, že letos stála cesta do Kolína nad Rýnem opravdu za to!

Mezi hlavní trendy v oblasti nábytku patří elektronizace a digitalizace. Výrobci se v podstatě předhánějí, kdo bude mít více elektronických prvků. Elektronicky se otevírají nejen výklopná dvířka a výsuvy, ale i řada posuvných systémů, v některém případě není třeba použít ani tlačítko, a stačí před skříní mávnout na konkrétním místě rukou. Našli jsme i vysouvací korpusy horních skříněk směrem dolů, elektronické nastavení výšky pracovní desky a různé typy osvětlení vnitřních i vnějších částí nábytku, které jsou v moderním podání spíše nezbytností než něčím výjimečným.

Úchytky se stále masivně nevracejí, neznamená to však, že by se nepoužívaly. Výrobci tohoto segmentu se pustili do netradičních a velmi extravagantních typů, které se hodí na solitéry. Najdeme je v různých povrchových úpravách a i z různých typů materiálu. Po kovu se objevuje porcelán a hlavně kůže, kterou jsme ve větším měřítku pozorovali i na veletrhu v Miláně. Našli jsme i řadu zajímavých dřevěných typů od knopek až po velké lišty, jež působily celkem zajímavě.

Velkým trendem jsou kovové prvky a rámy se sklem, což jsme opět viděli před měsícem v Miláně. Profily jsou často extra tenké a snaha výrobců je o téměř neviditelné panty, které jinak ruší. Kovové prvky však nebyly k vidění pouze na čelních plochách, často z nich byly tvořeny konstrukce pro police, věšáky i části nábytku. Ve většině případů byla povrchová úprava černá či antracitová.

Hovořit můžeme i o znovuobjevení posuvných systémů. Pozorovali jsme několik výrobců, kteří je aplikují i na horní skříňky kuchyňských sestav, za pracovní plochu a také na opravdu rozměrná dvířka komod a ostrůvků. V tomto případě se jedná o speciální posuvné systémy, které se předsouvají za druhá dvířka.

Za zmínku stojí i možnosti nabíjení a připojení různých přístrojů – výrobci myslí opravdu na všechno ke zvýšení komfortu uživatele. Řada z nich se také zaměřila na ergonomii a pohodlí, což opravdu vítáme. Zapomenout nesmíme na rozkládací a vysouvací mechanismy do malých místností. Tato oblast je kapitola sama pro sebe. Malé byty jsou jedním z trendů bydlení a speciální kování je často jediným řešením k maximálnímu využití prostoru.

Co se týče materiálů a jejich odstínů a vzorů, tak vede textura kamene, která je stále věrohodnější. U dřevěných textur jsou některé typy díky povrchové úpravě téměř k nepoznání. Dekory z řady fantazie jsou často ve stylu vintage nebo s motivem textilu. Objevují se i různé geometrické a 3D efekty, ale v mnohem menší míře než u tapet, což je u materiálu na výrobu nábytku celkem logické. Barevnost je jemná, v kolekcích jsou různé příjemně zastřené a pastelové odstíny. Výrazné barvy také zůstaly, ale neřadí se do novinek či módních kolekcí. K vidění byly různé odstíny bílé kávy, jemné broskvové odstíny, modrá i zelená jsou často s příchutí šedi, červená je spíše do vínova, oranžová do cihlova. Motiv rzi či kovu není rovněž žádnou výjimkou.

Součástí veletrhu je také přehlídka oceněných výrobků Interzum Award, kde nás v kategorii Best of the Best zaujal pant Air značky Salice, jenž je určen na rámová dvířka s velmi malým profilem. Zajímavá byla také samolepicí průhledná adhezivní fólie od výrobce Organoid Technologies, která je převážně určena na širmy svítidel. Zmínit musíme i inovativní materiál karuun®, který se vyrábí z ratanu s použitím patentovaného dokončovacího procesu a nabízí udržitelnou alternativu k materiálům, jako je plast.

Mezi zajímavé expozice patřila speciální výstava digital 3D surfaces, kde byly k vidění různý výstupy těchto technologií, a výstava výrobků z projektu Green Product.

Další zajímavá sekce veletrhu se nesla v tématu Circular Thinking, kde byla vystavena řada inovativních produktů a materiálů zaměřených na upcyklaci. To nás opravdu přimělo k přemýšlení, a tak se můžete těšit na přednášku – reportáž z této sekce na semináři Interiéry.

Brzy tedy na viděnou!zpět na veletrhy