Moderní technika, která má smysl

Na veletrhu jsme pozorovali rapidní nárůst výškově stavitelných podnoží nejen u kuchyní, ale také u kancelářských stolů. Co nás opravdu potěšilo, že mezi jedny z výrobců se řadí i česká společnost Hon-kovo s. r. o., dceřiná společnost Hon a. s.

Vedení společnosti odhadlo potenciál v tomto segmentu hned v počátku trendu a již před pár lety začali ve firmě pracovat na vlastním technickém vývoji. V současnosti Hon-kovo s. r. o. vyrábí výškově stavitelné podnože špičkového konstrukčního řešení ve třech základních řadách, které se liší technickou pokročilostí a v návaznosti na to různou cenovou hladinou.

Specifikem jedné z výrobních řad je jednomotorové řešení, které při dokonalé funkci dovoluje nízkou cenu produktu. Technicky sofistikovanější podnože Hobis Motion jsou vybaveny dvěma motory, mohou mít rohové uspořádání, paměťový ovladač pohybové funkce, tandemové uspořádání dvou pracovišť a další možnosti, které poskytují jejich uživatelům vysoký komfort.

Ukazuje se, že sázka na vlastní vývoj byla nanejvýš prozíravá. Konkurence v kategorii výškově stavitelných stolů se na českém trhu teprve rozvíjí a v současné době neexistuje v této kvalitě srovnatelný výrobce.

Proč?

Výškově stavitelné stoly jsou předními ortopedy doporučovány jako účinná prevence masově rozšířených bolestí zad a obecně nemocí pohybového aparátu. Pravidelné střídání sezení a stání při práci navozuje pracovní komfort, snižuje pocit únavy na konci dne, a protože odstraňuje jednu z hlavních příčin nemocí pohybového aparátu, může při systematickém používání zcela odstranit potíže způsobující pracovní neschopnost. V našich krajích je jejich propagátorem zejména MUDr. Smíšek, autor rehabilitační metody SMsystem, kterou používají snad všechna kvalitní rehabilitační zařízení napříč Českou republikou i v zahraničí. Tyto stoly umožňují rychlé nastavení výšky pracovní plochy podle vlastní potřeby. Pouhým stiskem tlačítka – stoly mají elektronické ovládání – si během pár sekund zvýšíte nebo snížíte pracovní plochu. Kdykoliv během pracovní doby se můžete k práci postavit, změnit výšku stolu a tím i polohu těla. Můžete pracovat a přitom stát, přešlapovat, hýbat se, protahovat páteř. Změnou výšky stolu během chvilky zásadně změníte postavení páteře, narovnáte záda, ramena, protáhnete svaly nohou i břicha, uvolníte vnitřní orgány a všechny další dosud stlačované části těla. Stoly mohou být navíc vybaveny ergonomickou pracovní deskou s polokruhovým výřezem. Na první pohled to vypadá zvláštně a nezvyklost takto tvarované stolové desky může zprvu vzbudit nedůvěru. Ta se však rozplyne, jakmile si stůl sami vyzkoušíte. Když se totiž doslova zasunete do stolu, zjistíte, že si na pracovní plochu můžete v ortopedicky správném úhlu „odložit“ svá předloktí a s nimi hmotnost celých paží. To je podle konstituce člověka 8–12 kg, které jinak zatěžují zejména trapézy a další svaly krku, ramen a zad – úžasné odlehčení!

Pro zajímavost?

V zahraničí jsou výškově stavitelné stoly velmi žádané a například na Islandu, a v některých západoevropských zemích jsou v kancelářích dokonce povinné!

www.stavitelne-stoly.czzpět na veletrhy