Nejen materiály, ale i technologie

Při prohlídce veletrhu Heimtextil jsme objevili zajímavou českou firmu. Nešlo však o produkty, ale hlavně o technologie, které společnost CNM textil a. s. má. A protože vám rádi přinášíme informace o čemkoli užitečném v souvislosti se zařizováním interiérů, zeptali jsme se na detaily rovnou pana Hajdíka, ředitele CNM textil a. s.


Na úvod nám prosím řekněte, co vše vaše společnost nabízí.
Naše společnost se 103 zaměstnanci patří mezi významné textilní firmy v České republice. Upravujeme více než 500 000 m tkanin měsíčně a polovinu produkce exportujeme převážně do západní Evropy. CNM textil a. s. se zabývá bílením, barvením, potiskem, jiným zušlechťováním bavlněných, lněných, polyesterových a směsových tkanin. Mezi hlavní produkty naší firmy patří tkaniny pro zdravotnictví, tkaniny pro domácí textil, tkaniny pro armádu.


Nás nejvíce zaujala vaše novinka – ink-jetová velkoformátová tiskárna. Co všechno díky této technologii dokážete?
V roce 2015 jsme investovali 15 mil. Kč do nové tiskařské technologie. Pořídili jsme dva digitální tiskařské stroje evropské výroby, investovali jsme do softwaru, zřídili jsme designérské pracoviště. Vytvořili jsme dalších 6 pracovních míst.
Digitální tiskařské stroje mají oproti klasickému rotačnímu či panelovému tisku řadu výhod:
- neomezený počet barev
- neomezená velikost vzoru
- lze tisknout i velmi malé položky, jejichž opakování zaručuje stálý barevný výpad
- není nutná investice do šablon
Našimi klienty jsou převážně menší firmy, které preferují individualitu. To znamená, že si zákazníci dodají vlastní design nebo si nechají design zpracovat našimi designéry a poté pro ně realizujeme i velmi malé zakázky, které lze i po určitém čase se 100% přesností opakovat.


Na jaké materiály a v jakém množství lze tisknout?
Tiskneme reaktivními inkousty na přírodní materiály jako bavlna, len, viskóza. Používáme pouze značkové inkousty od tradičního evropského výrobce, tudíž garantujeme nejvyšší kvalitu tisku. Inkousty splňují i ty nejpřísnější ekologické normy. Nejmenší položka pro tisk je 20 m od jednoho materiálu, která se ovšem může skládat z více vzorů.

A jak dlouho celý proces trvá?
Dodací termín je 3 až 4 týdny. Samotný tisk realizujeme do 7 pracovních dnů, ale celý proces je poměrně složitý a obnáší předúpravu tkaniny, předúpravu pro digitální tisk, následně tisk a po tisku se musí zboží dále vypařit, aby došlo k fixaci barviva, vyprat, změkčit či jinak zušlechtit, tak, aby byly splněny požadované vlastnosti tkaniny.


Musí si dodat zákazník vlastní materiál, nebo vybrat od vás?
Tiskneme jak na tkaninu zákazníka, tak také na vlastní materiály. Zákazník má možnost si vybrat z rozsáhlé nabídky našich vlastních tkanin.


Jaká data potřebujete dodat, aby šlo potisk realizovat?
To je závislé na designu. Data mohou být dodána jak ve vektorové, tak i rastrové grafice. Kvalita tisku je závislá na rozlišení tiskových dat. Nejvhodnější formáty souborů jsou TIF, SD nebo PDF.


Jak je to s barevností a trvanlivostí potisku?
Barevnost, tedy množství barev, není omezena. Můžeme natisknout design, který má i více než 100 barev. Lze docílit ostrých tenkých kontur i plynulých přechodů barev od světlého do tmavého odstínu, což u klasické tiskařské technologie může být problém. Jak jsem již zmínil, tiskneme reaktivními inkousty, které jsou běžně pratelné na 60 °C . Reaktivní inkousty mají naprosto shodné vlastnosti s reaktivními barvivy, která se používají na uni barvení či rotační nebo plochý tisk.


K čemu všemu je tato technologie určená, kdo může těchto služeb využít?
Jsme zaměření na potisk látek použitelných v domácnosti, tedy lůžkoviny, dekorační tkaniny. Tiskneme ovšem také košiloviny, kalhotoviny, tkaniny sloužící k výrobě upomínkových předmětů (například polštáře s vlastními fotografiemi) aj. Technologie digitálního tisku je vhodná taktéž pro individuální autorské vybavení interiérů a může velmi usnadnit práci bytovým architektům.


Dnes se každý ptá na certifikáty a zdravotní nezávadnost. Jak je to u vás?
Všechny naše tkaniny splňují přísné evropské normy. Vlastníme taktéž certifikát Oeko – Tex Standard 100, a to i třídy I, tedy tkaniny použitelné pro dětské výrobky.


Děkujeme za rozhovor

www.cnm.czzpět na veletrhy